Wczoraj (10.02.) opublikowaliśmy list od Michała Gruchały, którego adresatem był burmistrz Arseniusz Finster. Dotyczył planowanej budowy tzw. zachodniego obejścia. Dziś otrzymaliśmy z ratusza odpowiedź włodarza miasta na wątki w nim poruszone.
11 lutego 2022 17:54Publikujemy obszerne fragmenty. Całość 9-stronicowego pisma tutaj.
(…) Szanowany Panie Przewodniczący, jestem zaskoczony że składa Pan zapytania w imieniu Stowarzyszenia „Chojnice - Tu Bije Moje Serce", które Pan sam założył wspólnie z kilkoma osobami, a nie jako Przewodniczący Samorządu Osiedla Kolejarz - Prochowa. Jestem również zaskoczony, że posługuje się Pan określeniem „List mieszkańców Miasta Chojnice zamieszkałych przy planowanej inwestycji”. Otrzymałem kilkanaście informacji, są również na portalach internetowych, a odnoszą się do tego, że Pan nie ma prawa wypowiadać się w imieniu wszystkich zainteresowanych.
(…) Również uprzejmie proszę, aby nie używał Pan określeń „żądamy”. Nie musi również Pan prosić, ponieważ rzetelna informacja o inwestycji należy się każdemu mieszkańcowi lub grupie mieszkańców. Na koniec proszę, aby przestał Pan używać słowa „obwodnica”, ponieważ będziemy budować zachodnie obejście, które jest zmianą przebiegu drogi wojewódzkiej nr 212. Będzie drogą klasy Z (do 60 km/h), a obwodnice, to drogi klasy G (90 km/h). W przebiegu zachodniego obejścia będzie ulica Wisławy Szymborskiej i Księdza Kardynała Józefa Glempa. Proszę mi wskazać w Polsce obwodnice, w której przebiegu są nazwy ulic.
Pierwsze pytanie dotyczy dokumentów planistycznych. Przedstawiam fragment załącznika graficznego z miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Chojnice, zatwierdzonego uchwałą Nr 26/45/71 Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy w dniu 24 kwietnia 1971 r. z naniesionym przebiegiem Zachodniego obejścia drogowego miasta Chojnice. (od Redakcji – mapka jest w PDF z całością pisma z UM). (…) Natomiast wybór obecnie najkorzystniejszego pod względem środowiskowym, ekonomicznym, użytkowym i społecznym wariantu przebiegu Zachodniego obejścia drogowego miasta Chojnice poprzedzony był m.in.:
1) opracowaniem analizy funkcjonowania i projektu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na układzie ulic w Chojnicach - 2000 r.; (...)
5) uściślenie korytarza terenu oraz wybór optymalnych wariantów rozwiązań projektowych było przyczynkiem do zorganizowania w dniu 14 lutego 2014 r. przeze mnie w tut. Urzędzie spotkania drogowców (Roberta Marszałka - dyrektora GDDKiA Oddział w Gdańsku, Włodzimierza Kubiaka - dyrektora ZDW oraz dr hab. inż. Kazimierza Jamroza z Biura Konsultacyjno Projektowego Inżynierii Drogowej „Trafik” s.c.) z przedstawicielami samorządów (Stanisławem Skają - Starostą Chojnickim oraz Zbigniewem Szczepańskim - Wójtem Gminy Chojnice); (...)
23) kolejne spotkanie informacyjne dotyczące „Budowy zachodniego obejścia drogowego miasta Chojnice” odbyło się 21 września 2017 r. w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich w Chojnicach (63 mieszkańców Osiedli Kolejarz, Asnyka i Zamieście); (...)
Dlaczego miasto sprzedawało działki leżące w pobliżu zachodniego obejścia, czyli ul. W. Szymborskiej i ks. k. J. Glempa? Otóż jestem przekonany, że każda osoba, która kupuje nieruchomości niezabudowane zaznajamia się z podstawową informacją, czy ta nieruchomość objęta jest warunkami zabudowy, czy planem zagospodarowania przestrzennego (planem miejscowym) co wielokrotnie podkreślałem. Pragnę również zakomunikować, że zgodnie z prawem odległość drogi od nieruchomości może wynosić 8 m, a w naszym przypadku najmniejsza odległość to 20 m.
Pan Michał Gruchała myli się również twierdząc, że wartość nieruchomości po budowie zachodniego obejścia spadnie. W mojej ocenie jest wręcz odwrotnie, ponieważ powstanie nowy układ komunikacyjny, np. skrzyżowanie z ul. Zamieście. Zarzuca mi Pan Michał Gruchała, że nie wziąłem udziału w spotkaniu z mieszkańcami, które organizował. Pragnę podkreślić, że Pan Przewodniczący najpierw ogłosił termin zebrania, w tym czasie ja potwierdziłem, że nie jestem zaproszony i dopiero potem takie zaproszenie otrzymałem. Do udziału w spotkaniu desygnowałem najbardziej kompetentną osobę w tym projekcie, czyli pana dyrektora wydziału planowania przestrzennego Waldemara Gregusa. Myślę również, że objętość i warstwa merytoryczna powyższego listu upewni Pana Przewodniczącego, że sumiennie odpowiadam na zadane pytania.
Przebieg zachodniego obejścia był uzgodniony i otrzymał pozytywną opinię Wójta Gminy Chojnic pana Zbigniewa Szczepańskiego. Zadanie nie było konsultowane ze Starostą Powiatu Chojnickiego, natomiast uzyskaliśmy akceptację Marszałka Województwa i Zarządu. Koszt budowy zachodniej obwodnicy Chojnic, która byłaby wykonana w klasie drogowej G (90 km/h), a ujęta jest w dokumentach planistycznych, wyniósłby ok. 300 mln. zł. Obecnie nie ma źródła finansowego tak dużej inwestycji. Potwierdzam, że Wójt Gminy Chojnice nie zgodził się na przesuwanie przebiegu zachodniego obejścia na tereny Gminy Chojnice, w tej sprawie interweniował również Pan Poseł Aleksander Mrówczyński. (...)
Szanowni Państwo, Pan Przewodniczący Michał Gruchała po 23 latach mojej służby dla miasta i mieszkańców zwraca mi uwagę, że jestem wybrany przez naród i dla dobra narodu powinienem sprawować władzę. To bez znaczenia, że jestem znacznie starszy od Pana Przewodniczącego, a po raz kolejny mogę zapewnić, że pracuję i mam zaszczyt być Burmistrzem wszystkich mieszkańców naszego kochanego miasta. Pan Przewodniczący również deklaruje skierowanie podobno słusznych argumentów do Rzecznika Praw Obywatelskich i Najwyższej Izby Kontroli. Otóż jestem za, każdy ma takie prawo i przypominam, że Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę 3 mieszkańców, a inne instytucje pozytywnie opiniowały i zatwierdziły projekt zachodniego obejścia. Przypominam również, że pozyskaliśmy 47 mln zł zewnętrznych środków.
Z poważaniem – Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe