Odeszli z kwitkiem

Niestety od nowego roku szkolnego w Technikum Handlowym w Malachinie nie będzie funkcjonowała klasa o profilu handlowiec. Niezadowolenia z tego faktu nie kryją rodzice gimnazjalistów, którzy nie zostali przyjęci do szkoły.

Wicestarosta Marek Szczepański.   |  fot. arch.red.

Czerscy gimnazjaliści którzy, zgłosili chęć kontynuowania nauki w ZSP w Malachinie w zawodzie technik handlowiec dostali się do szkół średnich w ...Czarnej Wodzie i Śliwicach i tym sposobem subwencje poszły sobie do powiatów ościennych (Starogard Gdański czy Tuchola). Kto zyskał, a kto stracił? Uczniowie będą dojeżdżać 10 km zamiast przejść 2 km w kierunku Malachina, subwencje idące za uczniem też pojechały 10 km dalej...Brawo ! Powiat chojnicki to nie tylko Chojnice, Panie Starosto! Czerska młodzież ma prawo wyboru szkoły, a została tego pozbawiona. Malachin ma teraz piękną salę gimnastyczną , powstaje Orlik, możliwości edukacyjne szkoły wzrastają, ale skutecznie można to hamować w Chojnicach...Pozostaje chyba pomyśleć o utworzeniu powiatu w Czersku, skoro Człuchów mógł się oderwać od Chojnic, to i pewnie Czersk może – pisze jeden z internautów.

- Została utworzona jeszcze jedna klasa zawodowa, zamiast oddziału klasowego w Technikum Handlowym - profil handlowiec, gdyż więcej osób zgłosiło się do szkoły zawodowej – wyjaśnia Elwira Bieszke,  dyrektor ZSP w Malachinie. – Do technikum mieliśmy tylko siedemnastu chętnych i zapewne organ prowadzący nie pozwoliłby nam na utworzenie oddziału klasowego. Niestety musieliśmy niektóre z osób odesłać z kwitkiem. Przykro nam z tego powodu. Jednak część z tych gimnazjalistów będzie kontynuowało naukę w naszym ZSP w Malachinie, część w LO w Czersku. Tylko nieliczne osoby trafiły do technikum w Czarnej Wodzie. Na przyszłość postaramy się do naszej oferty edukacyjnej dołożyć nowy, poszukiwany na rynku pracy kierunek kształcenia w technikum. Myślę, że wtedy będzie większe zainteresowanie i uda się z powodzeniem utworzyć jeszcze jeden oddział klasowy TH – dodaje Elwira Bieszke.

- W Czerskim liceum i ZSP w Malachinie mamy kilkadziesiąt procent młodzieży spoza powiatu chojnickiego. Tak więc subwencja trafia do nas również za uczniami z innych powiatów. Okazało się po zakończeniu naboru, że w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie powiatu chojnickiego jest jeszcze wolnych 127 miejsc.  Pytam gdzie są ci wszyscy co krzyczeli, że zabraknie nam ok. 200 miejsc? Nabór jest robiony w określonym terminie. Nie możemy go wydłużać. Przecież są ustalone zasady. Jeśli ktoś nie zdąży przyjść na wyznaczoną godzinę, to pociąg po prostu odjeżdża – wyjaśnia obrazowo wicestarosta Marek Szczepański.

T.O.

  1. 10 lipca 2010  14:49   No Panie patrz pan, co im ...   anonim

    No Panie patrz pan, co im się marzy, powiat swoj stworzyc, Czluchów sie nie musial od Chojnic odrywać, bo nigdy do nich nie nalezal

    0
    0