Niestety od nowego roku szkolnego w Technikum Handlowym w Malachinie nie będzie funkcjonowała klasa o profilu handlowiec. Niezadowolenia z tego faktu nie kryją rodzice gimnazjalistów, którzy nie zostali przyjęci do szkoły.
10 lipca 2010 14:47Czerscy gimnazjaliści którzy, zgłosili chęć kontynuowania nauki w ZSP w Malachinie w zawodzie technik handlowiec dostali się do szkół średnich w ...Czarnej Wodzie i Śliwicach i tym sposobem subwencje poszły sobie do powiatów ościennych (Starogard Gdański czy Tuchola). Kto zyskał, a kto stracił? Uczniowie będą dojeżdżać 10 km zamiast przejść 2 km w kierunku Malachina, subwencje idące za uczniem też pojechały 10 km dalej...Brawo ! Powiat chojnicki to nie tylko Chojnice, Panie Starosto! Czerska młodzież ma prawo wyboru szkoły, a została tego pozbawiona. Malachin ma teraz piękną salę gimnastyczną , powstaje Orlik, możliwości edukacyjne szkoły wzrastają, ale skutecznie można to hamować w Chojnicach...Pozostaje chyba pomyśleć o utworzeniu powiatu w Czersku, skoro Człuchów mógł się oderwać od Chojnic, to i pewnie Czersk może – pisze jeden z internautów.
- Została utworzona jeszcze jedna klasa zawodowa, zamiast oddziału klasowego w Technikum Handlowym - profil handlowiec, gdyż więcej osób zgłosiło się do szkoły zawodowej – wyjaśnia Elwira Bieszke, dyrektor ZSP w Malachinie. – Do technikum mieliśmy tylko siedemnastu chętnych i zapewne organ prowadzący nie pozwoliłby nam na utworzenie oddziału klasowego. Niestety musieliśmy niektóre z osób odesłać z kwitkiem. Przykro nam z tego powodu. Jednak część z tych gimnazjalistów będzie kontynuowało naukę w naszym ZSP w Malachinie, część w LO w Czersku. Tylko nieliczne osoby trafiły do technikum w Czarnej Wodzie. Na przyszłość postaramy się do naszej oferty edukacyjnej dołożyć nowy, poszukiwany na rynku pracy kierunek kształcenia w technikum. Myślę, że wtedy będzie większe zainteresowanie i uda się z powodzeniem utworzyć jeszcze jeden oddział klasowy TH – dodaje Elwira Bieszke.
- W Czerskim liceum i ZSP w Malachinie mamy kilkadziesiąt procent młodzieży spoza powiatu chojnickiego. Tak więc subwencja trafia do nas również za uczniami z innych powiatów. Okazało się po zakończeniu naboru, że w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie powiatu chojnickiego jest jeszcze wolnych 127 miejsc. Pytam gdzie są ci wszyscy co krzyczeli, że zabraknie nam ok. 200 miejsc? Nabór jest robiony w określonym terminie. Nie możemy go wydłużać. Przecież są ustalone zasady. Jeśli ktoś nie zdąży przyjść na wyznaczoną godzinę, to pociąg po prostu odjeżdża – wyjaśnia obrazowo wicestarosta Marek Szczepański.
T.O.
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
No Panie patrz pan, co im się marzy, powiat swoj stworzyc, Czluchów sie nie musial od Chojnic odrywać, bo nigdy do nich nie nalezal