Od soboty 30 maja czynne muzeum

Po dwumiesięcznej przerwie od soboty 30 maja zapraszamy do ponownego zwiedzania Muzeum w Chojnicach – Brama Człuchowska i Baszta Kurza Stopa oraz w Odrach – Kręgi Kamienne – zamiejscowa ekspozycja archeologiczna.

Oddział Muzeum Historyczno - Etnograficznego w Chojnicach. Kolekcja historyczno -regionalna Albina Makowskiego zostanie udostępniona w najbliższym czasie.   |  fot. ilustracyjne/D. Wałdoch

Prosimy o zapoznanie się z aktualnym Regulaminem zwiedzania Muzeum.

§ 1 Regulamin

Niniejszy Regulamin określa zasady zwiedzania i poruszania się na terenie Muzeum Historyczno – Etnograficznego im. J. Rydzkowskiego w Chojnicach (zwanym dalej Muzeum)i dotyczy następujących obiektów  i ekspozycji Muzeum: 1.Brama Człuchowska – Galerie ekspozycyjne Muzeum –  Chojnice, ul. Podmurna 13.

Baszta Kurza Stopa – Galerie ekspozycyjne Muzeum – Chojnice, ul. Podmurna 3.

Kolekcja Historyczno – Regionalna  Albina Makowskiego – Chojnice, ul. Drzymały 5/1.

Zamiejscowa Ekspozycja archeologiczno – przyrodnicza Kręgi Kamienne w Odrach – Odry, gm. Czersk, ul. Długa 2.

Muzeum jest dostępne dla zwiedzających przez cały rok, w terminach i godzinach regulowanych w poszczególnych sezonach turystycznych odrębnymi zarządzeniami dyrektora Muzeum. Szczegółowe informacje dot. otwarcia Muzeum znajdują się na stronie internetowej Muzeum: www.chojnicemuzeum.pl/ wizyta w muzeum.

Muzeum otwarte jest dla zwiedzających we wszystkie dni z wyjątkiem poniedziałków oraz następujących dni świątecznych: 1 stycznia – Nowy Rok, 6 stycznia – Święto Trzech Króli, Niedziela Wielkanocna, Święto Konstytucji 3 Maja, Uroczystość Bożego Ciała, 1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych, 24 i 25 grudnia – Boże Narodzenie.

Przebywanie na terenie Muzeum poza godzinami otwarcia wymaga zgody dyrektora Muzeum.

Ze względów bezpieczeństwa, prowadzonych prac budowlano-konserwatorskich lub w innych szczególnych sytuacjach, dostęp do ekspozycji i budynkówMuzeum może zostać decyzją dyrektora ograniczony lub całkowicie wyłączony dla zwiedzających.

W szczególnych przypadkach dyrektor Muzeum może udostępnić ekspozycje do zwiedzania poza godzinami otwarcia Muzeum. 

§ 2 Muzeum można zwiedzać indywidualnie lub w zorganizowanych grupach, liczących maksymalnie do 25 osób.

Muzeum należy zwiedzać zgodnie z obowiązującym kierunkiem zwiedzania.

Oprowadzaniem grup po Muzeum zajmują się przewodnicy muzealni i pracownicy merytoryczni Muzeum.

Rezerwację terminu zwiedzania i usługi przewodnika dla grupy można zgłosić osobiście lub telefonicznie w kasie Muzeum.

Ostatnie wejście na teren Muzeum możliwe jest najpóźniej 30 minut przed godziną zamknięcia Muzeum.

§ 3 Podstawą wejścia do Muzeum jest posiadanie ważnego biletu wstępu lub zaproszenia.

Wysokość opłat za wstęp do Muzeum oraz inne świadczone usługi ustalane są odrębnym zarządzeniem dyrektora Muzeum.

Opłata ulgowa przysługuje: uczniom i studentom do 25. roku życia, emerytom, rencistom, inwalidom oraz osobom niepełnoprawnym wraz z opiekunamioraz osobom legitymującym się Kartą Dużej Rodziny, Kartą EURO oraz osobom upoważnionym przez dyrektora Muzeum.

Wstęp bezpłatny przysługuje: osobom odznaczonym Orderem Orła Białego lub Orderem Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej, medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, lub tytułem Zasłużony dla Kultury Narodowej; ponadto: pracownikom muzeów krajowych i zagranicznych, członkom Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM) i Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków (ICOMOS), a także nauczycielom pełniącym funkcję opiekuna grupy, dzieciom do lat 6 zwiedzających pod opieką dorosłych.

Osoby uprawnione do ulgi w opłacie lub zwolnienia z opłaty za wstęp do Muzeum mogą być proszone o okazanie upoważnionemu pracownikowi Muzeum ważnego dokumentu potwierdzającego uprawnienia do korzystania z ulgowych lub bezpłatnych biletów wstępu do Muzeum.

Korzystanie z zasobów biblioteki Muzeum w Chojnicach - w czytelni muzealnejw Baszcie Szewskiej /ul. Podmurna 11/ możliwe jest po wcześniejszym uzgodnieniu  z opiekunem zbiorów.

 § 4 Zasady zwiedzania ekspozycji muzealnych

Troska o zabytkowe obiekty Muzeum oraz udostępniane w Muzeum zbiory spoczywa również na zwiedzających, dlatego ważne jest by przebywający na terenie Muzeum ściśle przestrzegali określonych niżej zasad porządkowych.

Zwiedzający obowiązani są do pozostawiania w recepcji okryć wierzchnich, toreb, plecaków, parasoli, napojów.

Niedopuszczalne jest dotykanie eksponatów, elementów wystroju, siadanie na meblach.

Podczas zwiedzania Muzeum istnieje możliwość fotografowania oraz filmowania obiektów muzealnych, będących własnością muzeum. Fotografowanie i filmowanie może odbywać się tylko na użytek własny bez prawa publikacji. Zabrania się używania lamp błyskowych, dodatkowych źródeł światła i statywów. Wykorzystywanie fotografii i filmów w celach upowszechnieniowych, wykraczających poza prywatny użytek może spowodować skutki prawne. W czasie zwiedzania uprasza się o wyłączanie telefonów komórkowych.

W pomieszczeniach ekspozycyjnych nie wolno spożywać żywności oraz napojów, żuć gumy, palić tytoniu oraz używać ognia.

Zabrania się wprowadzania i wnoszenia zwierząt do pomieszczeń ekspozycyjnych.

Osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, jak również osoby zakłócające spokój i porządek oraz nie stosujące się do niniejszego regulaminu, pozbawione zostaną prawa do zwiedzania bez zwrotu kosztów wstępu.

Wykupienie biletu wstępu jest równoznaczne z zobowiązaniem się do przestrzegania niniejszego regulaminu.

 § 5 Szczególne zasady obowiązujące podczas stanu epidemii

W sytuacji wprowadzenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, w trosce o zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa zwiedzających i pracowników oraz kierując się ustawowym obowiązkiem zabezpieczenia i konserwacji zbiorów na czas trwania epidemii, Muzeum wprowadza następujące szczególne zasady i regulacje:

Zwiedzanie w grupach maksymalnie 5 osobowych będzie możliwe dla rodzin, a w przypadku osób ze sobą nie spokrewnionych z zapewnieniem 2 m odległości od siebie oraz przy przeliczeniu 12 m2 powierzchni galerii na osobę.

Obowiązek stosowania przez wszystkie osoby  wchodzące do Muzeum płynu dezynfekującego ręce, znajdującego się w dozownikach w strefie wejścia do budynku lub używania rękawiczek ochronnych.

Obowiązek stosowania przez Zwiedzających osłon ust i nosa  (maseczki, chusty, przyłbice). 

Obowiązek zachowywania przez Zwiedzających wymaganej odległości minimum dwóch metrów od innych osób.

Ograniczenie maksymalnej ilości Zwiedzających mogących równocześnie przebywać w salach ekspozycji stałych /wystawach czasowych/, przy założeniu 12 m2 powierzchni na jedną osobę, gdzie dane dotyczące każdego obiektu  będą podawane do wiadomości Zwiedzających.

Dostosowanie godzin otwarcia Muzeum dla Zwiedzających w celu zapewnienia jak największego dystansu przestrzennego oraz organizacji obowiązkowych przerw technicznych w trakcie otwarcia Muzeum dla przeprowadzenia dodatkowych dezynfekcji sal ekspozycyjnych oraz przestrzeni ogólnodostępnych. Dane dotyczące godzin otwarcia każdego obiektu  będą podawane do wiadomości Zwiedzających.

Planowanie tras zwiedzania w ruchu jednokierunkowym.

Preferowanie zwiedzania indywidualnego, zwiedzanie grupowe dopuszczalne w grupach maksymalnie pięcioosobowych, z zachowaniem wymaganego odstępu (p.1). Z

awieszenie do odwołania lekcji i warsztatów muzealnych, odczytów, wernisaży, konferencji koncertów, z wyjątkiem możliwości zwiedzania z przewodnikiem w przestrzeni miejskiej w grupach maksymalnie do 10 osób, z zachowaniem zasad bezpiecznej odległości (p.1).

Wstrzymanie udostępniania wszelkich pomocy edukacyjnych wielokrotnego użytku.

Organizacja szatni w formie samoobsługowej z nadzorem pracownika Muzeum.

Wprowadzenie oraz zniesienie regulacji wyszczególnionych w § 5 następuje zgodnie z obowiązującymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przepisami prawa oraz na podstawie decyzji Dyrektora Muzeum.

MH-E