Od północy obowiązuje cisza wyborcza

Założenie jest takie, że cisza jest czasem, w którym wyborcy zastanawiają się, na kogo zagłosować. W tym roku cisza rozpocznie się o północy z piątku na sobotę i zakończy się 7 kwietnia o godz., 21, czyli wtedy, gdy lokale wyborcze zostaną zamknięte.

Cisza wyborcza oznacza przede wszystkim zakaz publikowania sondaży, a także prowadzenia innych form agitacji wyborczej.   |  fot. arch.red.

W tym czasie (ciszy wyborczej) nie można prowadzić agitacji wyborczej, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również Internetu - można przeczytać na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

W Internecie w trakcie ciszy wyborczej zakazane jest więc np. pisanie agitujących komentarzy, powielanie lub zmienianie udostępnionych wcześniej postów nakłaniających do głosowania w określony sposób, udostępnianie zdjęć lub symboli kandydatów czy komitetów wyborczych. Wszystkie treści wyborcze, które opublikowano w Internecie przed ciszą, mogą w tej przestrzeni pozostać. Nie trzeba ich usuwać. Nie wolno jednak prowadzić żadnych działań, dokonywać modyfikacji, które mogłyby wyglądać na wyborczą agitację.

Osoby, które w okresie od zakończenia kampanii wyborczej do zakończenia głosowania, czyli do godz. 21 w niedzielę, będą prowadziły agitację wyborczą, podlegają karze grzywny.

(red.)