Od 1 września zakaz używania niektórych pieców na węgiel

W 2020 r. Sejmik Woj. Pom. przyjął uchwałę ws. ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Zgodnie z nią od 1.09 br. nie wolno używać pieców węglowych bez tabliczki znamionowej czy wykonane chałupniczo.

Zakaz używania pieców określonych w uchwale wszedł w życie od 1 stycznia 2024 roku. Kolejne wejdą w życie w następnych latach. Od 2028 roku niemal nigdzie w Polsce nie będzie można używać pieców poniżej klasy 5.   |  fot. ilustrac.

Informację o tym przekazał na grudniowej sesji RM Chojnic wiceburmistrz Adam Kopczyński podczas referowania realizacji w 2023 programów antysmogowych. Wspomniał także o przygotowaniach UM do powstania programu ochrony środowiska, co jest jednym z warunków skorzystania z programów unijnych, w tym FENIX, z którego może będzie dotacja na wykonanie uzbrojenia osiedla Metalowiec.

Radny Bartosz Bluma w dyskusji zapytał o ilość tych „kopciuchów” w kat. III (bez tabliczki znamionowej lub bez możliwości jej odczytania) w mieście Chojnice; oraz czy w miejskim programie antysmogowym nadal będzie wspierana wymiana pieców węglowych na gazowe, skoro Unia Europejska zamierza w niedalekiej przyszłości zakazać ich stosowania.

Wiceburmistrz wyjaśnił, że ratusz posiada tylko te informacje o posiadanych piecach CO, które mieszkańcy podadzą do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Ustosunkował się także do decyzji gremiów Unii Europejskiej. - Nie ma jeszcze aktów wykonawczych do decyzji UE ws. zakazu stosowania pieców gazowych. Jak się pojawią, to będziemy nowelizować uchwałę RM ws. miejskiego programu antysmogowego – odpowiedział Adam Kopczyński.

Zgodnie z uchwałą Sejmiku z 2020, najpóźniej do 1 lipca 2035 można używać wszelkich pieców na węgiel. Od tej daty będzie dopuszczalne tylko OZE, energia elektryczna, lekki olej opałowy, „instalacja na paliwo stałe spełniająca wymogi ekoprojektu” oraz paliwo gazowe (o ile UE nie wdroży zakazu).

(je)