Od 1 stycznia gminy mają obowiązek zbiórki zużytej odzieży

Gmina Chojnice wprowadzany od 1 stycznia 2025 wymóg organizacji przez samorządy zbiórki używanej odzieży i obuwia zamierza realizować we współpracy z PCK i kierownictwem gminnych szkół podstawowych.

Szczytny cel oddawania niechcianej odzieży dla potrzebujących staje się jednak problemem. Większość pojemników nie jest dostatecznie często opróżniania i odzież ląduje dookoła nich.   |  fot. arch./A. Knitter

Wójt Zbigniew Szczepański zamierza na zaplanowanej na przyszły tydzień naradzie roboczej z dyrektorami szkół podstawowych poruszyć temat współpracy z nimi przy realizacji nowego obowiązku dotyczącego zagospodarowania odpadów, które samorządy muszą realizować od 1.01.2025. Rzecz dotyczy zbiórki używanej odzieży i obuwia.

Do tej pory było to wykonywane głównie przez Polski Czerwony Krzyż do specjalnych pojemników ustawianych na osiedlach mieszkaniowych czy w większych miejscowościach na terenie gminy. Niestety, bywały one czasem dewastowane przez nieznanych sprawców. Inną bolączką było ich przepełnienie spowodowane czasem zbyt małą ilością pojemników, czasem opóźnieniem w ich opróżnianiu. Ciekawą koncepcję zbiórki przedstawił na czwartkowej (28.11) konferencji prasowej wójt Zbigniew Szczepański.

- Niestety, niewiele pojemników z PCK zostało na terenie naszej gminy, gdyż ich właściciel miał dość ich naprawiania po aktach wandalizmu i większość wycofał. Dlatego uważam, że powinny one stanąć w miejscach monitorowanych. Takimi są otoczenia gminnych SP, których mamy 10. Być może także pojawiłby się w Chojniczkach, ale tam gdzie jest kamera. Wkrótce mamy spotkanie z przedstawicielami gdańskiego oddziału PCK w tejże sprawie. Wolimy, by te rzeczy trafiały do potrzebujących, niż płacić ZZO Nowy Dwór ok. 600 zł za tonę za ich odbiór i ok. 450 zł za ich transport z terenu gminy do Nowego Dworu – stwierdził wójt.

Więcej szczegółów w relacji video z konferencji w UG Chojnice.

(je)