Oczyszczanie powietrza w obiektach przemysłowych – co warto wiedzieć?

Zakłady przemysłowe stanowią wysoce skomplikowane obiekty, w których na co dzień dzieje się naprawdę wiele. Hale funkcjonują niemal przez całą dobę, a podczas wykonywania różnego rodzaju prac generowany jest szereg zanieczyszczeń.

Tego rodzaju filtry znajdują swoje zastosowanie w szeregu branż, między innymi w hutnictwie, przemyśle chemicznym, rolnictwie czy branży papierniczej i cukrowniczej.   |  fot. biteko.pl

Co znacznie degraduje właściwości powietrza, tym samym niosąc za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Obecność pyłu i innych szkodliwych substancji w zamkniętej przestrzeni szczególnie uszkadza drogi oddechowe; cząsteczki mogą w pewnym momencie przeniknąć przez płuca do krwiobiegu, w ten sposób wpływając na pracę innych narządów.

Ponadto, zanieczyszczenia wytwarzane w halach nierzadko osiadają również na maszynach, przyczyniając się do ich nadmiernej eksploatacji – przyspieszając zużycie i finalnie doprowadzając do poważnych i kosztownych w naprawie usterek. Oczyszczanie powietrza to jeden z nadrzędnych obowiązków właścicieli firm; aspekt ten wpływa bowiem na funkcjonowanie całego zakładu, włącznie z pracownikami oraz obiektami maszynowymi znajdującymi się w hali.

Filtry przemysłowe i ich rola w oczyszczaniu powietrza

Wymagania dotyczące efektywności oczyszczania powietrza w halach przemysłowych są ściśle określone przez prawo. Przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na inwestycję w nowoczesne systemy odpylające, które wyposażone są w specjalistyczne filtry przemysłowe. Elementy te pełnią istotną rolę w całym procesie oczyszczania powietrza. Na stronach firm takich jak BITEKO, biteko.pl, zainteresowani mogą zapoznać się z różnymi modelami filtrów, które stosowane są między innymi w systemach odpylających.

Ich głównym zadaniem jest zabezpieczanie hal produkcyjnych przed zanieczyszczeniami w postaci pyłów, które są wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia pracowników oraz funkcjonowania urządzeń znajdujących się w pomieszczeniach przemysłowych. Tego rodzaju filtry znajdują swoje zastosowanie w szeregu branż, między innymi w hutnictwie, przemyśle chemicznym, rolnictwie czy branży papierniczej i cukrowniczej. Nowoczesne instalacje odpowiadające za oczyszczanie powietrza montowane są w sposób indywidualny – w przeciwnym wypadku sam proces nie byłby tak skuteczny, co skończyłoby się znaczną utratą oszczędności, a także ciągłym narażaniem zdrowia pracowników.

Korzystanie z systemów oczyszczania powietrza może podnieść efektywność produkcji!

W procesach produkcyjnych zachodzących w halach przemysłowych biorą udział zarówno maszyny, jak i obsługujące je osoby. W przypadku wysokiego zanieczyszczenia powietrza, komfort pracowników może znacznie się zmniejszyć, zaś brak odpowiedniej wentylacji spowodować między innymi bóle głowy i niemożność skupienia się na wykonywanych obowiązkach. W efekcie pracownicy częściej popełniają błędy, narażając siebie i pracowników wokół na niebezpieczeństwo. Długotrwałe narażenie się na pyły jest w stanie doprowadzić do wystąpienia chorób układu oddechowego, takich jak pylica – to zaś może spowodować widoczne braki zespołowe i opóźnić całą produkcję. Z tego powodu w obiektach umieszcza się specjalne systemy zapewniające stałą filtrację. Warto mieć świadomość tego, jak wiele zależy od jakości powietrza w hali magazynowej i na ten podstawie wdrożyć nowoczesne rozwiązania oddziałujące na komfort pracy.

Artykuł sposorowany