O kustoszu na konferencji

Wczoraj (25.11.) w ratuszu w szczelnie wypełnionej sali obrad Rady Miejskiej odbyła się konferencja naukowa poświęcona regionaliście i muzealnikowi Julianowi Rydzkowskiemu.

Janina Cherek wygłasza referat.   |  fot. (je)

Organizatorzy, czyli Muzeum Historyczno - Etnograficzne w Chojnicach, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Historyczno - Etnograficznego oraz Instytut Kaszubski w Gdańsku, nadali jej nazwę „Kustosz Julian Rydzkowski w świetle swojego dzieła”. Patronami honorowymi zostali starosta Stanisław Skaja oraz burmistrz Arseniusz Finster.
Prelegentami byli: prof. Józef Borzyszkowski – „W gronie przyjaciół i promotorów pracy Juliana Rydzkowskiego”, dr Janina Cherek – „Chojnickie muzeum pod kierownictwem Juliana Rydzkowskiego”, Lidia Białkowska – „Kultura ludowa w kręgu zainteresowań Juliana Rydzkowskiego”, Hanna Rząska – „Juliana Rydzkowskiego spotkania z archeologią”, Marcin Synak – „O Julianie Rydzkowskim i herbie Chojnic”, Anna Czapczyk – „Kustosz na wieży i Jego świat”. Trudu prowadzenia konferansjerki podjęła się Barbara Zagórska, dyrektor chojnickiego muzeum. Z interesujących wystąpień można było dowiedzieć się wielu ciekawych faktów z życia tego zasłużonego dla Chojnic człowieka. Cytowano listy jego długoletniej przyjaciółki; napisane przez niego samego pośmiertne wspomnienie; jego narzekania na braki funduszy na utrzymanie muzeum; mnogość najróżniejszych ciał kontrolnych, które odwiedzały „jego” muzeum, z Komitetem Miejskim PZPR włącznie. Nie zabrakło informacji o kłopotach z funkcjonowaniem w Bramie Człuchowskiej Muzeum (niedogrzanie, brak zaplecza magazynowego). Zaskakującą ciekawostką było to, że pierwsza koncepcja zagospodarowania tegoż zabytku autorstwa Juliana Rydzkowskiego przewidywała ulokowanie w nim kompleksu raczej rozrywkowego. W jego skład miała wejść szatnia, kawiarnia, sala taneczna oraz pokoje noclegowe.
Wszystkie prelekcje mają znaleźć się w zaplanowanym do wydania w przyszłym roku specjalnym wydawnictwie „Pro Memoria”. Dziś także została otwarta w Bramie Człuchowskiej specjalna wystawa poświęcona Julianowi Rydzkowskiemu zatytułowana „Kustosz na wieży”. Eksponaty na nią trafiły z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie, Muzeum Historyczno – Etnograficznego w Chojnicach oraz od prof. J. Borzyszkowskiego i innych kolekcji prywatnych. W galerii zdjęć polecam szczególnej uwadze dwa, które wykonałem dziś na cmentarzu komunalnym. Czy nagrobek tego wielkiego człowieka nie zasługuje na większą uwagę i troskę? Najwyższy czas na jego odnowienie.
(je) m.n. fot Jan Lange i arch. (t)    

Zobacz zdjęcia < tutaj >  < Wystawa >