O ile będzie inicjatywa, to Młodzieżowa Rada będzie zgodna z nowymi przepisami

Są nowe przepisy z ubr. odnośnie tworzenia Rad Młodzieżowych. Nikt nie ma celu ograniczać partycypacji obywatelskiej czy działalności młodzieżowej – mówił wiceburmistrz Kopczyński na sesji w odniesieniu do uwag radnego Blumy.

Na zdjęciu obrady Młodzieżowej Rada Miasta w 2014 r.   |  fot. arch.

Radny Bartosz Bluma m.in. zabrał głos dotyczący projektu uchylenia uchwały o powołaniu Młodzieżowej Rady Miejskiej Chojnic. – Z przykrością znajduję ten punkt w biuletynie. Samo powstanie Młodzieżowej Rady Miejskiej miało zaktywizować i zainteresować sprawami samorządu najmłodszych mieszkańców naszego miasta, de facto ona nie funkcjonowała w ostatnich latach. Ale efektywność jej działania w głównej mierze zależy od zaangażowania samej młodzieży, ale i też również od aktywności samorządu i nauczycieli.

- Brak tej aktywności niestety bezpośrednio przekłada się na brak zainteresowania najmłodszych. Wiemy, że część młodzieży jest lub chce być zaangażowana w sprawy miejskie, co pokazują przykłady z ostatnich lat, składane przez nich wnioski, inicjatywy, takim przykładem może być chociaż skatepark w parku Tysiąclecia. Natomiast tego zaangażowania w ostatnich latach nie widać. Efekt jest taki, że młodzi nie są zainteresowani udziałem bądź funkcjonowaniem tej rady. To zaangażowanie było niewielkie z prostego powodu. Młodzi w większości zdawali sobie sprawę, że ich głos nie jest brany pod uwagę.

- Brak budżetu Obywatelskiego, który miał być prowadzony w tej kadencji i z roku na rok jest odkładany z różnych powodów powoduje, że ta inicjatywa oddolna jest coraz mniejsza. Efekt jest taki, że to zaangażowanie na każdym polu jest coraz mniejsze. Byłbym daleki od tego, aby likwidować Młodzieżową Radę Miejską, dałbym jeszcze jedną szansę, ale z ogromnym wsparciem, jako nas radnych miasta, ale i również nauczycieli i pewnie powiatu. W głównej mierze musielibyśmy zwrócić się do szkół średnich, bo one są w gestii powiatu. Niestety sama współpraca z nauczycielami, których też jest kilku w radzie miejskiej niewiele wnosi.

- Bardzo byśmy chcieli, aby taka rada powstała. Jest już koordynator Młodzieżowej Rady Miasta, który zostanie zatrudniony dzięki pozyskanemu grantowi przez fundację Michała Karpiaka – mówi wiceburmistrz. Pani Żaneta Jasińska, która została koordynatorem z ramienia fundacji już się ze mną spotkała jak i ze starostą. Na jesieni, jeżeli się uda, będzie odbywać spotkania w szkołach, aby cały projekt przedstawić. Poczynię wszystkie starania, aby przekonać młodych ludzi, aby się angażowali, bo to zaangażowanie spada. Projekt jest skierowany do szkół średnich a nie do szkół podstawowych. Partycypacja i samoświadomość obywatelska w szkołach średnich jest zdecydowanie wyższa. Uda się też zorganizować i wybory, chociaż przepisy rządowe takowych nie przewidują, to chcielibyśmy, aby były i ukonstytuowała się rada.

- Ale nie tak jak poprzednia rada, która koncentrowała się na rzeczach proceduralnych, czyli na obradach i podejmowaniu jakiś uchwał, które nie miały mocy prawnej. Tylko na tym, aby ci młodzi ludzie mogli podejmować inicjatywy zarówno na terenie swoich szkół jak i na ternie miasta. Żeby poznali jak wygląda praca radnych, urzędu czy spółek oraz jak wygląda budżet. Chciałbym, aby ci młodzi radni spotykali się z różnymi instytucjami, które są na terenie miasta i zobaczyli, jak wygląda życie publiczne w mieście. Myślę, że będą dobrym nośnikiem dla idei budżetu obywatelskiego, bo do tego wrócimy. Nie jest prawdą, że nie chcemy tego budżetu. Pandemia pokrzyżowała plan jego wprowadzenia i uniemożliwiła jego realizację chociażby ze względu na obostrzenia.       

- Uchwała w niczym nie przesądza istnienia bądź nieistnienia Rady Młodzieżowej. Ona tylko porządkuje stan prawny. Integralną częścią tej uchwały był regulamin Młodzieżowej Rady w Chojnicach, który nie jak nie miał odniesienia do obecnych przepisów. Łatwiej go też będzie można uchylić, jeżeli pojawi się inicjatywa, to Biuro Rady jest przygotowane, aby w krótkim czasie przedłożyć dopasowany do nowych zasad prawnych regulamin działania Młodzieżowej Rady Miejskiej – podsumował przewodniczący RM Antoni Szlanga.        

Za projektem uchwały głosowało 21 radnych. 16 z nich było za, 5 przeciw. Uchwała została przyjęta.               

(red.)