O czym musimy pamiętać podczas ciszy wyborczej

Wybory w Polsce odbędą się 15 października. W czasie trwania wyborów obowiązuje tzw. cisza wyborcza, która rozpocznie się już o północy z piątku na sobotę. Podczas ciszy wyborczej kategorycznie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej.

O północy rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia głosowania w niedzielę, czyli do godz. 21.   |  fot. Gerd Altmann Pixabay

Oznacza to zakaz zwoływania zgromadzeń, organizowania pochodów i manifestacji, wygłaszania przemówień czy rozpowszechniania materiałów wyborczych. Nie oznacza to jednak, że z ulic znikną banery i plakaty, a wszystkie rozdane wcześniej ulotki trafią do kosza. Cisza wyborcza oznacza zakaz prowadzenia określonych działań od rozpoczęcia jej trwania. W tym czasie w mediach nie mogą pojawiać się wypowiedzi polityków, szczególnie tych, którzy startują w wyborach.

Cisza wyborcza obowiązuje także w Internecie

W trakcie jej obowiązywania nie możemy zakładać grup, wydarzeń czy stron kampanii i kandydatów. Nie możemy także wyrażać w komentarzach stronniczych opinii na temat osób startujących w wyborach. Zakazane jest także udostępnianie zdjęć, faktów czy dokumentów, które mogłyby być sugestywne dla innych i wpływać na wynik głosowania. Nie można także publikować nieoficjalnych sondaży przedwyborczych czy przeprowadzanych w trakcie głosowania. W sieci obowiązują podobne zasady, jak w przypadku agitacji prowadzącym w „realu”. W Internecie mogą pozostawać materiały o charakterze agitacyjnym oraz wyniki sondaży przedwyborczych, umieszczonych tam przed jej rozpoczęciem, pod warunkiem, że nie będą w nich dokonywane żadne zmiany. Zakaz dotyczy jedynie publikowania nowych.

Konsekwencje i kary za naruszenie ciszy wyborczej

Naruszenie ciszy wyborczej może skutkować różnymi sankcjami prawno-karnymi. Osoby lub instytucje, które łamią zasady ciszy wyborczej, mogą być ukarane grzywnami od 500 tysięcy do miliona złotych. Warto pamiętać, że cisza wyborcza ma na celu zachowanie uczciwości i transparentności procesu wyborczego, dlatego też jej przestrzeganie jest istotne dla demokratycznego funkcjonowania społeczeństwa.

PKW zaznacza, że organy wyborcze nie dokonują ocen i nie prowadzą postępowań w sprawach naruszenia ciszy wyborczej lub referendalnej – właściwe są w tych sprawach organy ściągania i sądy. O wszelkich przypadkach prowadzenia niedozwolonej kampanii wyborczej lub referendalnej należy informować policję lub prokuraturę, a nie komisje wyborcze czy też Krajowe Biuro Wyborcze.

(red)