O bezpieczeństwie – nie tylko dla pedagogów

Aktualny stan wiedzy o bezpieczeństwie środowiska wychowawczego był tematem zorganizowanej dzisiaj (4.02.) Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej przez PWSH "Pomerania".

Rektor PWSH Pomerania dr Janusz Gierszewski na rozpoczęciu konferencji poświęconej bezpieczeństwu środowiska wychowawczego.   |  fot. (ro)

Pod honorowym patronatem Starosty Chojnickiego Stanisława Skaji pn. "Bezpieczeństwo środowiska wychowawczego w badaniach i praktyce". Goście reprezentujący 9 ośrodków akademickich w kraju wygłosili 21 referatów, ujmując bardzo różne spojrzenia na problematykę konferencji.

Nie brakowało efektów badań w środowiskach młodzieży w powiecie chojnickim – prezentowali je dr hab. Tomasz Biernat (prof. PWSH Pomerania) i Andrzej Plata (Schronisko dla nieletnich) oraz dla porównania – ze Słupska (dr hab. Marek Stefański). Gość z UMK w Toruniu, Piotr Krakowiak prezentował swe przemyślenia dotyczące bezpieczeństwa osób u kresu życia.

Były też referaty z innych dziedzin nauki – dr hab. Bożena Stawoska - Jundziłł zwracała uwagę na to, jakie komunikaty o zagrożeniach bezpieczeństwa życia rodzinnego są ukryte… w malarstwie Olgi Boznańskiej czy Stanisława Wyspiańskiego.

- Bezpieczeństwo ostatnio stało się jedną z aktualnych i ważnych kategorii społecznych poddawanych teoretycznym analizom. – mówił na rozpoczęciu konferencji dr Janusz Gierszewski rektor PWSH „Pomerania” - Zainteresowanie jego różnymi aspektami wiąże się z powszechnie odczuwaną niepewnością, nieprzewidywalnością, rosnącą świadomością ryzyka, które towarzyszy codziennemu życiu ludzi.

- Z perspektywy dnia dzisiejszego możemy powiedzieć, że skala, natężenie oraz świadomość różnych zagrożeń wzrosły. Ryzyko trwałego wykluczenia z życia młodego pokolenia jest większe niż jeszcze kilka lat temu. Przenikanie globalnych zagrożeń do lokalnych społeczności staje się faktem. Nie tylko zagraża poczuciu bezpieczeństwa, ale stwarza określone warunki wychowawcze i wpływa na kształtowanie postaw młodego pokolenia. Pedagogika tradycyjnie zajmuje się badaniem środowiska.

- Bezpieczeństwo, według nas, to nie tylko brak zagrożeń, ale także tworzenie odpowiednich warunków do rozwoju (biologicznego, społecznego i kulturowego) i wychowania młodego pokolenia. Nasza konferencja ma ważny aspekt praktyczny. Chodzi nam o ocenę poziomu bezpieczeństwa i zagrożeń w różnych środowiskach wychowawczych: rodziny, szkoły, grupy rówieśniczej oraz środowiska lokalnego.. Chcemy, aby wnioski płynące z naszych dyskusji mogły służyć opracowywaniu planów profilaktycznych, wychowawczych oraz tworzeniu lokalnych strategii bezpieczeństwa.

- Do uczestnictwa w konferencji zapraszamy badaczy zajmujących się problematyką bezpieczeństwa i zagrożeń wychowawczych, przedstawicieli władz lokalnych, dyrektorów szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych, nauczycieli i pedagogów, pracowników służb społecznych, pracowników instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz organizacje pozarządowe.

(ro)

fotoreportaz.jpg