Nowoczesne metody edukacji – moduły Arduino

Jedną z podstawowych zdolności dzieci jest chęć poznawcza, a zatem poznawanie i badanie świata za pomocą zmysłów. Równie interesujące jest poznawanie świata techniki, w którym wykorzystuje się najnowsze osiągnięcia inżynierów różnych specjalności.

Moduły Arduino są niezbędne do kreowania sterowników i wszelkich konstrukcji o złożonych funkcjach.   |  fot. nad.

Stworzone przez programistów moduły do Arduino to elementy wspierające edukację dzieci poprzez wzbudzanie zainteresowania techniką. Współczesne zdobycze techniki służą do budowania zarówno prostych, jak i złożonych konstrukcji – maszyn, pojazdów czy urządzeń. Pozwalają one na eksplorację naszego otoczenia po to, aby ułatwić sobie codzienne życie.

Co to jest Arduino?

Arduino to zestaw uruchomieniowy z prostym mikrokontrolerem.  Został zaprojektowany z myślą o hobbystach elektroniki i majsterkowiczach, a także elektronikach i programistach. Stanowi on ogólnodostępne, elastyczne i łatwe w użyciu urządzenie i narzędzie do nauki dla osób, które chcą poznać tajniki programowania lub zapoznać się z elektroniką. Z upływem lat okazało się, że moduły te można wykorzystać w znacznie szerszym zakresie do bardzo różnorodnych zastosowań.

Główne zastosowanie modułów Arduino

Arduino może być wykorzystany do tworzenia samodzielnych urządzeń lub podłączony do komputera. Płytka Arduino najczęściej zawiera kontroler, cyfrowe i analogowe linie wejścia i wyjścia. Z komputerem łączy się za pomocą interfejsu UART lub USB. Komputer jest niezbędny do programowania kontrolera oraz do wymiany informacji i danych w czasie pracy układu Arduino. Programowanie Arduino oparte jest na środowisku Wiring i wykorzystuje głównie języki programowania C i C++. Więcej szczegółów na temat parametrów i możliwości poszczególnych urządzeń znajduje się na stronie sklepu internetowego https://yaboo.pl/product-pol-563-Mikrokontroler-AVR-ATmega328P-PU-DIP28.html

Różne wersje Arduino – podstawowe zastosowanie

Arduino występuje w kilkudziesięciu wersjach m.in. Uno, Nano, Mini, Mega. Różnią się one zastosowanym mikrokontrolerem, a także liczbą i rodzajem wejść i wyjść analogowych oraz cyfrowych. Umożliwiają one podłączenie dodatkowych modułów, czujników, płytek stykowych, buzzerów i innych elementów elektronicznych. Arduino mają zastosowanie jako różnego rodzaju inteligentne sterowniki, czujniki i proste roboty. Do podłączenia do Arduino można wykorzystać wiele dodatkowych modułów np. kamera, zegar czasu rzeczywistego, odtwarzacz dźwięku mp3. Po podłączeniu czujników. Arduino mogą pełnić funkcję czujników prądu, gazu, a także jakości powietrza czy ruchu. Moduły główne można również wykorzystać jako czujniki pogodowe, m.in. temperatury oraz odległości lub zbliżeniowe.

Arduino – proste i użyteczne moduły edukacyjne

Zestawy startowe Arduino zawierają zestaw elementów umożliwiający stworzenie kilku lub kilkunastu urządzeń na bazie arduino. Przeznaczone są do nauki montażu i oprogramowania. W życiu codziennym używamy wielu urządzeń wyposażonych w sterowniki. Należą do nich stacja pogodowa oraz czujnik dymu. Jako element sterujący można wykorzystać zestaw Arduino, który ułatwia montaż urządzenia.

(mat. partnera)