Nowe technologie diametralnie zmieniają przemysł. Zależność pomiędzy produktem a usługą

W ostatnich latach na nowo obserwuje się wysoki wzrost zainteresowania koncepcją produktowo-usługową. Chociaż pierwsze próby testowe istniały lata temu, dziś znowu żywy jest temat produktu, za którym ma iść również dodatkowa usługa.

Dziś koncepcja produktowo-usługowa zawładnęła również branżą spawalniczą.   |  fot. ilustracyjne

Współcześnie obserwujemy błyskawiczny rozwój technologiczny, mający swój przekład na wielu życiowych aspektach i jest wykorzystywany w urealnianiu wcześniej wspomnianej koncepcji produktowo-usługowej. Główną zasadą jest nadanie fizycznemu przedmiotowi funkcji pozwalających na wykonywanie dodatkowych usług nawet po sprzedaży. Najpopularniejszym przykładem jest kserokopiarka w biurze, a także liczne maszyny spawalnicze.

Spawalnictwo kiedyś i dziś. Jak czas wpłynął na jakość pracy

Historia spawania gazowego rozpoczęła się w roku 1862, gdy został odnaleziony węglik wapnia zwany karbidem. Od tego czasu rozpoczął się szereg wynalazków, a jednym z najważniejszych stał się palnik acetylenowo-tlenowy do spawania. Trzydzieści dwa lata później powstał kolejny sposób na łączenie metali, oparty na zupełnie innej zasadzie – mowa oczywiście o spawaniu termitowym, gdzie źródło ciepła stanowiła reakcja chemiczna polegająca na redukcji tlenków żelaza przez aluminium – płynne żelazo o wysokiej temperaturze służyło zaś za spoiwo.

Kolejną metodą było spawanie elektryczne, czyli zjawisko łuku elektrycznego jarzącego się między elektrodą węglową a przedmiotem metalowym, co doprowadzało do topienia się metalu – metoda po czasie stała się udoskonalona, zaś na tym nie zakończyło się znajdowanie kolejnych metod spawania. W 1924 r. opatentowano w Stanach Zjednoczonych Ameryki metodę spawania atomowego, zaś pięć lat późnej metodę spawania lukiem krytym. Wśród kolejnych metod (podanych w kolejności chronologicznej) wymienia się:

* metodę spawania w osłonie gazów ochronnych;

* metodę spawania dyfuzyjnego;

* metodę spawania elektronowego;

* metodę spawania plazmowego;

* metodę spawania laserowego.

Oczywiście wraz z rozwojem nowych metod szła również zmiana sprzętu, Dziś koncepcja produktowo-usługowa zawładnęła również branżą spawalniczą. Obecnie istnieje wiele konstrukcji ułatwiających spawalnictwo i czyniących wykonywanie tego zawodu bezpieczniejszym niż w przeszłości. Przyrządy spawalnicze stacjonarne lub z funkcją zmiany pozycji, podesty montażowe, obrotniki i manipulatory, a także urządzenia transportu bliskiego. Obecne firmy wyposażają się w coraz nowsze sprzęty, doskonale wspomagające pracę.

Maszyny ułatwiające pracę. Gdzie poczynić zakup?

Odpowiedź może być bardzo oczywista – u wyspecjalizowanych producentów. Tylko wtedy ma się pewność, że sprzęt rzeczywiście spełnia wszystkie wymogi techniczne, a w razie jego uszkodzenia est objęty gwarancją. Przykładem dobrego przedsiębiorstwa jest firma HAK, zajmująca się oprzyrządowaniem spawalniczym od 1989 roku – ofertę przedsiębiorstwa znajdziesz na https://www.hakspawanie.com.pl/. Współpraca z firmami, dla których ważny jest stały progres to sama korzyść. Jasne warunki, szybka sprzedaż i kontakt ze sprzedawcą to cechy, jakich współcześnie wymaga się od handlowców. Profesjonalna firma zawsze jest lepszym wyborem niż szemrany sprzedawczyk.

(mat. zewnętrzny)