Nowe perony zachęcą do podróży koleją między Chojnicami a Kościerzyną

Lepszy dostęp do kolei zyskają podróżni na linii Chojnice – Kościerzyna. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowy na przebudowę przystanków Powałki, Raduń i Lipuska Huta.

Kolejne przebudowane perony na linii z Chojnic do Kościerzyny zachęcą do korzystania z kolei, jako najbardziej ekologicznego środka transportu w codziennych podróżach.   |  fot. ilustrac./N. Wodowski

Zadania zostaną zrealizowane dzięki środkom z „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.” PLK S.A. podpisały umowy na przebudowę peronów na przystankach Powałki, Raduń, Lipuska Huta. Wartość prac wyniesie łącznie blisko 7,5 mln zł netto. Zakończenie inwestycji planowane jest w październiku br.

Perony na trasie z Chojnic do Kościerzyny (linia kolejowa nr 211) staną się dostępniejsze dla wszystkich podróżnych. Z wyższych konstrukcji łatwiej będzie można wsiadać do pociągów. Dostęp do peronów także dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się ułatwią wygodne dojścia oraz ścieżki naprowadzające w nawierzchni peronu.

Przygotowane będą wiaty, ławki oraz poręcze do odpoczynku na stojąco. Zapewnione zostanie czytelne oznakowanie oraz gabloty z rozkładami jazdy pociągów i informacjami dla pasażerów. Nowe, jaśniejsze oświetlenie zapewni bezpieczne korzystanie z peronów także po zmroku. Zamontowane zostaną stojaki na rowery, a w Powałkach i Lipuskiej Hucie powstaną także miejsca postojowe dla podróżnych dojeżdżających samochodami.

W ramach prac przebudowany zostanie tor przy peronach, co oznacza konieczność utrzymania zmian w komunikacji. Do czerwca br., kiedy planowane jest wznowienie ruchu pociągów, obowiązywać będzie zastępcza komunikacja autobusowa. Prace zostaną zrealizowane dzięki środkom z „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

- Z efektów Rządowego Programu Przystankowego mogą korzystać mieszkańcy wszystkich regionów Polski. Na tym polega strategia zrównoważonego rozwoju. Każdy ma prawo do dostępu do dobrze utrzymanej infrastruktury. Realizując takie inwestycje dbamy o to, aby jak najwięcej Polaków chciało korzystać z kolei, która jest najbardziej ekologicznym środkiem – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

- Kolej w woj. pomorskim zmienia się dla podróżnych. Kolejne przebudowane perony na linii z Chojnic do Kościerzyny zachęcą do korzystania z kolei, jako najbardziej ekologicznego środka transportu w codziennych podróżach. Dostęp do pociągów w regionie poprawi nowy przystanek w Otominie, na trasie tzw. bajpasu kartuskiego, który umożliwi dojazd z Kartuz do Gdańska podczas modernizacji linii kolejowej nr 201 Bydgoszcz – Trójmiasto. Dzięki środkom z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025” poprawia się dostęp do kolei nie tylko w dużych aglomeracjach, ale także w mniejszych miejscowościach – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Program przystankowy w woj. pomorskim

Celem przedłożonego przez Ministra Infrastruktury programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł.

W województwie pomorskim na liście podstawowej Programu jest łącznie 10 lokalizacji, w tym budowa nowego przystanku Otomino (linia nr 229, tzw. „bajpas kartuski”) oraz przebudowa peronów na linii Chojnice – Kościerzyna: Brusy (zakończenie budowy nowego peronu wyspowego i układu torowego stacji planowane jest w II kwartale br.), Męcikał, Żabno koło Chojnic, Lubnia, Dziemiany Kaszubskie oraz Kalisz Kaszubski (prace zakończone).

W „Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 lokalizacji, a na liście rezerwowej 129.

Przemysław Zieliński