Nowe boisko na Modraku

Informowaliśmy, już wcześniej że wspólny projekt klubu MKS Chojniczanka 1930 oraz miasta Chojnice o rozbudowę kompleksu sportowo-treningowego BNN Modrak w Chojnicach został rozpatrzony pozytywnie.

Na rozbudowę kompleksu sportowo-treningowego „Modrak” Chojniczanka wśród klubów 1 Ligi otrzymała drugą, najwyższą dotację.   |  fot. mkschojniczanka.pl

Na ten cel z Ministerstwa Sportu i Turystyki ma zostać przyznane 3 mln złotych. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania posła na sejm RP Aleksandra Mrówczyńskiego, który poparł nasz wniosek. Warto podkreślić, że Chojniczanka wśród klubów 1 Ligi otrzymała drugą, najwyższą dotację. Chcielibyśmy spojrzeć teraz na ten temat od strony szkoleniowej oraz samych liczb. W sferze marzeń wciąż pozostaje utworzenie kompleksu, który w pełni zaspokoi potrzeby Akademii. Powstanie dodatkowego boiska, przybliży nas do tego celu. A jak wyglądają aktualne potrzeby Akademii Chojniczanki?

Na boisku Modrak na co dzień trenuje 12 drużyn Akademii Chojniczanki. Od czwartoligowych rezerw oraz seniorską drużynę kobiet po drużyny kategorii U-12. W większości przypadków w 1,5 godzinnych cyklach od 15:30 do 20:00, czyli godzinach kiedy treningi można organizować tak aby nie kolidowały z obowiązkami szkolnymi młodzieży czy zawodowymi seniorów, na boisku przebywają po trzy drużyny. W skali tygodnia, na boisku odbywa się średnio 57 godzin treningów skierowanych dla około 230 zawodniczek i zawodników. W weekendy z kolei zdarzają się weekendy kiedy rozgrywane jest na nim 8 meczów różnych klas rozgrywkowych.

Jeśli wziąć pod uwagę wszystkie wydarzenia odbywające się na obiekcie i ich odbiorców, w skali miesiąca odbiorcami korzystającymi z tego obiektu będą tysiące ludzi. W zeszłym sezonie na Modraku rozegrano około 150 spotkań ligowych, a w naszej Akademii z roku na rok przybywa dzieci i młodzieży chcących uprawiać sport, a efektem tego – drużyn rozgrywkowych. W okresie zimowym dołącza do tego pierwszy zespół Chojniczanki, który nie tylko trenuje, ale również rozgrywa mecze sparingowe.

Ze względu na rosnące zainteresowanie uprawianiem piłki nożnej w naszym Klubie, rozwój infrastruktury w naszym mieście był niezbędny i od wielu lat o niego usilnie zabiegaliśmy. Dzięki temu, że Chojniczanka występuje w I Lidze, miasto miało możliwość pozyskania środków zewnętrznych na realizację tego zadania, a to z kolei przełoży się na zwiększenie możliwości funkcjonowania Akademii i jeszcze lepszego szkolenia dzieci i młodzieży z naszego regionu. Powstanie drugiego boiska znacząco ułatwi nam organizację zajęć treningowych, podniesie ich standard i mamy nadzieję że zwiększy naszą efektywność jeśli chodzi o dostarczanie zawodników z regionu do pierwszej drużyny Chluby Grodu Tura.

- Drugie boisko nie będzie pełnowymiarowe, ale należy pamiętać, że na potrzeby jednostek treningowych, również tych które są aktualnie organizowane na boiskach typu Orlik rozsianych po całym mieście – nie jest to konieczne. Podobnie ma się sprawa jeśli chodzi o mecze najmłodszych drużyn naszej Akademii biorących udział w rozgrywkach organizowanych przez Pomorski ZPN, a także spotkania towarzyskie i turnieje drużyn U-11 i młodszych – komentuje Adam Błaszczak, koordynator ds. szkolenia w Chojniczance.

Docelowo powinniśmy skłaniać się do utworzenia w tym miejscu kompleksu, który będzie w pełni zaspokajał potrzeby Akademii. W ten sposób wszystkie zajęcia szkoleniowe dla dzieci i młodzieży związanych z żółto-biało-czerwonymi barwami odbywały się w jednym miejscu, a my zadbalibyśmy o to, żeby było to również miejsce, w którym młodzież chętnie spędzałaby swój wolny czas – dodaje Błaszczak.

Z tego miejsca Zarząd Klubu MKS Chojniczanka 1930 S.A. pragnie podziękować posłowi na sejm RP, Aleksandrowi Mrówczyńskiemu za pomoc i okazane wsparcie w pozyskaniu środków finansowych w ramach „Programu rozwoju infrastruktury piłkarskiej – edycja 2022” z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, którego dysponentem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki.

mkschojniczanka.pl