Poetyckie spotkanie na otwartej przestrzeni? - przed dwiema dekadami ten pomysł wydawał się nierealny, wręcz niedorzeczny. A dziś jest cykliczną imprezą z ogromną renomą i wysokim poziomem artystycznym.
5 sierpnia 2014 12:36To jedna z najlepszych letnich imprez nie tylko w Chojnicach, ale można zaryzykować stwierdzenie, że w całej Polsce. Przez 20 lat przez scenę w fosie miejskiej przewinęła się imponująca plejada polskich artystów – mistrzów aktorstwa, piosenki literackiej.
Już w pierwszej edycji (5.08.1995 r.) zagościł jeden z najznamienitszych aktorów, Wojciech Siemion.Tak upodobał sobie chojnicką ziemię, że wrócił w następnym roku a potem jeszcze w 2009. Gośćmi I edycji Nocy Poetów byli też Marek Gałązka i Ryszard Stopa. Większe grono wykonawców zaproszono na druga edycję 2 sierpnia 1996 r.
Oprócz wspomnianego Siemiona po raz pierwszy przybył Jerzy Zelnik (powrócił w 2011 r. ), Miłka Malcan, Dariusz Siciński, Leonard Luther i posiadacz jednego z najpiękniejszych głosów, Krzysztof Kolberger .Wtedy, w 1996 r. Kolberger mówił wiersze różnych poetów - Mickiewicza, Norwida, Tuwima, Herberta czy Miłosza. Zahipnotyzował w okamgnieniu całą widownię. Podobnie, jak w 2006 roku, gdy nie bacząc na trawiącą go chorobę, mistrzowsko recytował poezje ks. Twardowskiego.
W 1997 roku gościliśmy Jana Englerta ze świeżo poślubioną Beatą Ścibakówną, Olgierda Łukaszewicza, Barbarę Kalinowską i Tadeusza Woźniaka. W 1998 r. raczyli nas sztuką: Joanna Szczepkowska, Ignacy Gogolewski, Antonina Krzysztoń, Wolna Grupa Bukowina, Magda Marczewska, Magda Urbańska (później wieloletnia gospodyni sceny) i Ryszard Stopa.
Widzowie, którzy dotarli na Noc Poetów w 1999 r., mieli nie lada ucztę: Małżeństwo z Rozsądku, Emilian Kamiński, Jerzy Radziwiłowicz i niezapomniani – Adam Hanuszkiewicz, który przywiózł i przedstawił całą masę pikantnych nieraz szczegółów na temat życia polskich wieszczów a finale wieczoru – w strugach deszczu wystąpił Marek Grechuta.
XX wiek był zwieńczony wcale nie gorsza plejadą artystów: Elżbieta Adamiak, Beata Rybotycka, Henryk Talar, Artur Barciś (obydwaj powrócili w 2009 r. ) i Jan Nowicki – jego pojawienie się na scenie było jednak krótkie, pozostawiające spory niedosyt.
W 2001 roku mieliśmy honor gościć: Emilię Krakowską, Andrzeja Grabowskiego (nie tylko z kabaretowym repertuarem), Krzysztofa Pieczyńskiego prezentującego swoje wiersze. Muzyczną ucztę dali dwaj bardowie – Leszek Wójtowicz z Piwnicy pod Baranami i Mirosław Czyżykiewicz. Koncert tego ostatniego był znaczący – tuż po premierze wyśmienitej płyty „Ave’.
2002 r. też był znaczący – niezapomniane koncerty zagrali: Anna Szałapak z Piwnicy pod Baranami i drugi wychowanek tego miejsca, Grzegorz Turnau (którego udało się zaprosić ponownie w 2009 r). Plejada aktorów tez była pyszna: Grażyna Barszczewska, Marek Siudym i Paweł Deląg, ten ostatni jednak widowni nie porwał.
W 2003 roku liczba gwiazd może nieco mniejsza, ale za to dużego kalibru: Anna Seniuk, Ewa Ziętek, Katarzyna Groniec i na finał Raz Dwa Trzy – krótko po wydaniu bestsellerowej płyty z piosenkami A. Osieckiej. Mimo awarii prądu Adam Nowak z kolegami miał tyle energii, ze zszedł ze sceny dopiero po 2 godzinach!
Pierwszy jubileusz Nocy Poetów w 2004 roku miał wyśmienitą obsadę: na rozgrzewkę Serce Franciszka a potem Władysław Kowalski, Ewa Błaszczyk, Teresa Budzisz - Krzyżanowska, niezapomniana Lubelska Federacja Bardów i na deser – Renata Przemyk. Dodajmy, Federacja tak przypadła do gustu widzom, że przyjęła później zaproszenie w 2009 r.
W 2006 roku jedyny raz w historii Noc wyprowadziła się z fosy pod dach hali Centrum Parku. Ale mimo innego miejsca nastrój został ten sam, za sprawa prześwietnych gości: koncert rozpoczęła Ola Kiełb (znana z początków Starego Dobrego Małżeństwa), prosto z trójmiasta Marzena Nieczuja Urbańska z portugalskimi pieśniami fado po raz pierwszy śpiewanymi po polsku, mistrzowski Jacek Wójcicki, wszechstronny – liryczny i humorystyczny Marian Opania a wreszcie wspomniany już wcześniej Krzysztof Kolberger.
W 2007 r. melomani też dostali nie lada prezenty: koncerty Stanisławy Celińskiej, Hanny Dunowskiej, Krzysztofa Janczara, grupy Słodki Całus od Buby. Warto podkreślić dwa niezwykłe recitale – przeuroczej debiutantki Iwony Loranc i Edyty Geppert.
W 2008 r. reprezentacja artystów była także niezwykła: Sławomira Łozińska, Tadeusz Chudecki, Maciej Damięcki, grupy YesKiezSirumen, Lidia Jazgar (którą gościliśmy w minioną sobotę) i Andrzej Sikorowski z zespołem.
Kolejny jubileusz Nocy Poetów – XV edycja w 2009 roku była kolejną ucztą, zarazem obsada była złożona niemal wyłącznie z artystów, którzy byli w Chojnicach wcześniej. Jako dobrych znajomych powitano więc: Wojciecha Siemiona, Henryka Talara (który recytował m.in. wiersze chojnickiej aktorki Łucji Gocek), Artura Barcisia, Lubelską Federację Bardów, Grzegorza Turnaua. Tylko Janusz Radek debiutował wówczas przed chojnicką publicznością.
XVI Noc Poetów w 2010 roku to mieszanka znanych nazw i nazwisk oraz artystów kojarzonych tylko przez dobrze zorientowanych. W tej pierwszej grupie mieszczą się: Piotr Machalica i nade wszystko pełen skład obecnej Piwnicy pod Baranami. Ale i koncerty Barbary Stępniak - Wilk, Leny Piękniewskiej i Grzegorza Tomczaka, Wojciecha Machnickiego i Aleksandra Trąbczyńskiego były niezwykle udane.
W 2001 r. królowały znane nazwiska: Jerzy Zelnik, Anna Romanowska, Halina Rowicka, Leszek Długosz, Agata Bernadt z gościnnym udziałem Ernesta Brylla a na finał – ponownie Mirosław Czyżykiewicz, świętujący swój jubileusz 30 - lecia pracy artystycznej.
Po tej imponującej liście artystów apetyt widzów wciąż wzrastał. W 2012 roku z pewnością nasycony. Choćby za sprawą obecności Krzysztofa Globisza, Barbary Wrzesińskiej, Wojciecha Wysockiego. „Piosenki z tekstem” wykonywali: Ryszard Leoszewski z zespołem Sklep z Ptasimi Piórami, Małgorzata Kościelniak (ówczesna redaktor naczelna Radia Weekend) i na finał ponownie Raz Dwa Trzy.
W ubiegłym roku tez można było rozkoszować się wielką sztuką. Prezentowali ją: Andrzej Mastalerz, Cezary Morawski, Katarzyna Żak, Agata Rymarowicz, pianistka Katarzyna Zuk i w finale Stanisław Sojka.
(ro) fot.(ro) A. Knitter, archiwum
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
oczywiście gt masz pole do popisu
czy mógłby ktoś zadbać o kreację pani Magdy U.
Zadbaj najpierw o siebie - kreacja pani Magdy tego nie wymaga.
ty ekolog zajmij się lepiej kopcącymi autami i dymami w centrum miasta bo to zakrawa na skandal
Chcesz to sam się truj, my nie chcemy być twoimi biernymi palaczami, raka płuc sam sobie dokarmiaj...W miejscu publicznym pali i co na to burmistrzynio, czy go to ...
ty dociekliwy, jak się w....*****sz to dlczego trujesz swoją nabliższą rodzine/równie dobrze mozesz to robic na balkonie albo na zewnatrz mieszkania
za twoje nie palę
Pali, pali, i innych truje Radziu, chcesz to sam się truj, my nie chcemy być biernymi palaczami, raka płuc sam sobie dokarmiaja papierochami...
Radziu dlaczego plisz w miejscach publicznych za sceną...???
Zestawienie nazwisk i nazw imponujące. Ale gdyby nie było uroczystości wręczenia odznaczeń p.MJKowalskiej i M.Ostrowskiej, mogłaby się Noc odbyć w Szczecinie, Łebie czy Kłodzku. Skład wykonawców przypomina mi aktualną Chojniczankę w I lidze. Legia Cudzoziemska bez lokalnych akcentów. Jakoś obojętnieję na ostatnie wydania.
Imponująca lista nazwisk, to najbardziej prestiżowa impreza w mieście.