Policjanci przypominają, że okres zimowy niesie dla osób bezdomnych i potrzebujących pomocy zagrożenia utraty zdrowia, a nawet życia. Powodem jest wychłodzenie. Niskie temperatury, w ciągu ostatnich kilku dni, mogą doprowadzić do wychłodzenia organizmu.
28 grudnia 2021 10:15Zima zagościła na naszym terenie na dobre, niskie temperatury osiągające nawet poniżej 15 stopni towarzyszą nam już od kilku dni. Te trudne warunki są szczególnie uciążliwe, a mogą być także niebezpieczne dla osób bezdomnych, dlatego policjanci z Chojnic, Czerska i Brus już od początku października odwiedzają miejsca, w których mogą przebywać bezdomni. Osoby takie informowane są przez funkcjonariuszy, gdzie mogą znaleźć schronienie oraz zjeść ciepły posiłek.
Tegoroczna zima będzie kolejnym sprawdzianem zarówno dla służb zaangażowanych w pomoc bezdomnym jak i dla ludzkiej wrażliwości. W okresie, kiedy przygotowujemy się do przywitania Nowego Roku nie zapominajmy o osobach bezdomnych czy potrzebujących. Jeśli zauważymy osobę znajdującą się w potrzebie lub sytuacji zagrażającej jego zdrowiu czy życiu, nie bądźmy obojętni i powiadamiajmy odpowiednie służby. Wiele policyjnych interwencji możliwych jest dzięki empatii ludzi, którzy widząc osoby śpiące na ławkach, przystankach czy innych miejscach powiadamiają odpowiednie służby.
To właśnie dzięki szybkiej reakcji i informacjom docierającym do oficera dyżurnego, policjanci mogą na czas dotrzeć we wskazane miejsce i pomóc potrzebującym. Tylko wczoraj policjanci podejmowali kilka razy interwencje wobec osób potrzebujących pomocy m.in. wobec czterech mężczyzn, którzy będąc pod wpływem alkoholu leżeli na chodniku lub ustronnych miejscach na śniegu. Jeden z mężczyzn trafił do szpitala, kolejnych dwóch zostało doprowadzonych do wytrzeźwienia z uwagi na fakt, że nie byli mieszkańcami naszego powiatu, a ostatni został przez mundurowych przewieziony do schroniska dla osób bezdomnych we Wielu.
Dzięki takim zgłoszeniom być może nie doszło do tragedii. Dziękujemy za wszystkie sygnały od naszych mieszkańców, którym los drugiego człowieka nie jest obojętny. Pamiętajmy, że co roku dochodzi właśnie do sytuacji, gdy osoby nietrzeźwe nie są w stanie dojść do domu i zasypiają na ulicy, dlatego tak ważne jest aby mieszkańcy całego powiatu, jeśli sami nie mogą pomóc takim osobom, informowali o podobnych sytuacjach odpowiednie służby dzwoniąc pod nr 112.
Policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na niebezpieczny lód
W ciągu ostatnich dni temperatura powietrza znacznie spadła co sprzyjało wchodzeniu na lód i zachęciło również wędkarzy do łowienia ryb spod lodu. Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze niosą za sobą niebezpieczeństwo. Lekkomyślność dorosłych oraz pozostawianie bez opieki dzieci, zbiera co roku śmiertelne żniwo. Mimo ostrzeżeń co roku pod lodem ginie co najmniej kilka osób. Apelujemy o rozsądek i rozwagę podczas zabaw zimowych.
Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne może zakończyć się tragicznie. Policjanci z powiatu chojnickiego z chwilą spadku temperatur powietrza kontrolują zbiorniki wodne na terenie powiatu chojnickiego. Okres zimowy to również czas rekreacji na świeżym powietrzu dla dzieci i młodzieży. Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie. Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Sprawdźmy, czy w razie potrzeby będą umiały wezwać pomoc. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.
Pamiętajmy, że każde wejście na zamarznięty zbiornik wodny jest ryzykowne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie.
Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:
W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.
Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę Policji lub Straży Pożarnej.
Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niego szok termiczny.
W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz.
Zachęcamy do zapoznania się z e-podręcznikiem Załamanie lodu i pomoc osobom tonącym oraz poradnikiem Bezpieczeństwo na lodzie.
KPP
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe