Kredyt konsolidacyjny jest zobowiązaniem oferowanym zarówno przez banki, jak i instytucje pożyczkowe. Specyfika udzielania konsolidacji w różnych instytucjach znacznie różni się od siebie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę weryfikację kredytobiorcy.
31 marca 2020 12:36Nie ulega jednak wątpliwości, że w wielu przypadkach kredyt konsolidacyjny może pomóc nam w poprawie sytuacji finansowej, gdy nie radzimy sobie ze spłatą zobowiązań. Jak szukać aktualnych ofert, jakie warunki spełnić oraz jak wybrać korzystne rozwiązanie?
Na czym polega kredyt konsolidacyjny?
Zanim przejdziemy do sposobów na szukanie opłacalnych ofert, warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest konsolidacja zobowiązań. Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie, które możemy zaciągnąć w polskich bankach, ale także w firmach pożyczkowych. Opcja, jaką wybierzemy, zależy wyłącznie od naszej sytuacji finansowej, a także od możliwości, z którymi mamy do czynienia w przypadku danej instytucji. Banki udzielają konsolidacji, która pozwala złączyć wyłącznie zobowiązania zaciągnięte w instytucjach bankowych.
Z kolei parabanki pozwalają połączyć w jeden kredyt pożyczki czy chwilówki, które wzięliśmy w firmach pozabankowych. Warto również wspomnieć, że proces wnioskowania w firmach pożyczkowych znacznie różni się od warunków narzuconych przez banki. O wiele łatwiej jest otrzymać zobowiązanie, nawet jeśli jesteśmy zadłużeni i w naszej sprawie wszczęto egzekucję komorniczą. Tego typu sposób często wiąże się jednak z wyższym oprocentowaniem i większym kosztem kredytowania.
Korzyści kredytu konsolidacyjnego
Mówiąc o kredycie konsolidacyjnym, nie sposób pominąć jego zalet. Podstawową kwestią, która powinna interesować każdego dłużnika, jest zmniejszenie miesięcznej raty. Konsolidując zobowiązania możemy bowiem obniżyć koszty, które uiszczamy co miesiąc w ramach spłaty kredytu. Jest to umożliwione dzięki wydłużeniu okresu spłaty wedle zasady im dłuższy okres kredytowania, tym mniejsza miesięczna rata. Dzięki temu osoby z ciężką sytuacją materialną, które nie dają rady terminowo spłacać kredyt, mogą wyplątać się ze spirali zadłużenia.
Jak znaleźć najlepszy kredyt konsolidacyjny?
Istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym w szybki i łatwy sposób możemy znaleźć najlepszy kredyt konsolidacyjny. Korzystając z różnych narzędzi dostępnych w sieci, możemy uniknąć płacenia dodatkowych kosztów, dzięki czemu całkowita kwota kredytu będzie mniejsza. Aby znaleźć korzystną konsolidację, warto zwrócić uwagę na systemy takie jak:
Kredyt konsolidacyjny ranking — Zestawienia aktualnych ofert bankowych przygotowywane są zazwyczaj przez specjalistów finansowych. Dzięki temu zyskujemy pewność co do wiarygodności udostępnionych informacji. Rankingi dostępne w sieci zawierają kilka pozycji ofert, w których zostają wyszczególnione wszelkie koszty, jakie ponosimy w przypadku zaciągnięcia konsolidacji. Możemy również wprowadzić do systemu własnoręcznie kwotę, którą chcemy skonsolidować oraz okres spłaty kredytu. Otrzymamy wówczas listę banków oferujących tego typu usługę oraz warunki umowy.
Kalkulator kosztów kredytu konsolidacyjnego — Tego typu narzędzie również pozwoli nam znaleźć najlepszy kredyt konsolidacyjny, który będzie dopasowany do naszych potrzeb i możliwości. Po wprowadzeniu danych zostanie wyświetlone nam zestawienie ofert bankowych wraz z wszelkimi kosztami związanymi ze zobowiązaniem.
Na co zwracać uwagę biorąc kredyt konsolidacyjny?
Każdy kredyt, niezależnie od tego, czy zaciągamy go w banku, czy też nie, wiąże się z określonymi warunkami spłaty. Tego typu kwestie muszą być odpowiednio sprawdzone przed podpisaniem umowy z instytucją, jeśli chcemy zyskać pełne bezpieczeństwo i skorzystać z najkorzystniejszej oferty. Musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość raty po skonsolidowaniu zobowiązań. Powinna być ona znacznie mniejsza niż opłaty, które ponosiliśmy do tej pory z tytułu kredytów czy pożyczek. Musi ona przyjmować taką kwotę, która pozwoli nam swobodne uiszczenie raty w terminie, a jednocześnie nie zaburzy znacznie naszego budżetu. W przeciwnym razie konsolidacja nie przyniesie pozytywnych efektów.
Dodatkowo ważnymi czynnikami są:
Okres spłaty — Im będzie dłuższy, tym mniejszą ratę miesięczną będziemy płacić. Musimy jednak dostosować go w ten sposób, aby czas spłaty kredytu był dla nas satysfakcjonujący.
Prowizja banku — Niektóre instytucje udzielają kredytu konsolidacyjnego bez pobierania prowizji. Warto więc porównać aktualne oferty, ale nie narazić się na ponoszenie niepotrzebnych kosztów, których mogliśmy uniknąć.
RRSO — Ogólny koszt zaciągniętej konsolidacji. Warto jednak wiedzieć, że parametr nie zawiera dodatkowych opłat.
Całkowita kwota do zapłaty — Najlepiej, aby była jak najmniejsza. Musimy jednak pamiętać, że będzie znacznie wyższa niż kwota naszych poprzednich zobowiązań.
Konsekwencje za opóźnienia w spłacie rat — Każda instytucja może ustalać indywidualne warunki.
Zabezpieczenie kredytu konsolidacyjnego — Przykładowo zaciągając kredyt konsolidacyjny hipoteczny, bank może wymagać od nas zabezpieczenia go hipoteką.
(mat. partnera)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe