Obecnie młodzi ludzie często przyjmują nowoczesny sposób bycia, gubiąc po drodze cząstki kultury, w której dorastali. Często nawet nie znają, a tym samym nie doceniają, kultury ludowej swojego regionu.
9 lipca 2014 14:29A to przecież dzięki niej znamy swoje korzenie, wiemy kim jesteśmy, skąd pochodzimy, kim byli nasi przodkowie. Chcąc przybliżyć młodym mieszkańcom powiatu chojnickiego rodzimą kulturę kaszubską, Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach przystąpił do realizacji projektu „Kaszëbsczi wësziwë – Chonicczi modło”. Jednym z elementów projektu był konkurs skierowany do dzieci i młodzieży z powiatu chojnickiego.
Celem konkursu było zainspirowanie do twórczej aktywności młodych ludzi z powiatu chojnickiego oraz kultywowanie tradycji haftu kaszubskiego. Zadaniem dla uczestników konkursu było samodzielne stworzenie dowolną techniką rękodzielniczą artystycznego dzieła z motywem wzoru haftu kaszubskiego.
W konkursie organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach udział wzięło 38 osób, które łącznie nadesłały 48 prac.
Prace konkursowe komisja oceniała 05.07.br.
W skład komisji weszli:
1.Justyna Rząska – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach
2. Barbara Zagórska – dyrektor Muzeum Etnograficznego w Chojnicach
3. Aleksandra Lubińska – twórca ludowy, instruktorka haftu kaszubskiego i artystycznego
4. Roman Szyszka – artysta
Komisja konkursowa oceniając prace konkursowe zwracała uwagę na zgodność tematyki pracy z zadaniem konkursowym, oryginalność wykonanej pracy i estetykę i trwałość wykonania. W tegorocznym konkursie nagrody otrzymali:
Kategoria: dzieci z klas O-III SP
I miejsce: Jakub Żółtkowski
II miejsce: Hanna Skwierawska
III miejsce: Hanna Werner
Kategoria: dzieci z Klas IV-VI:
I miejsce: Dorota Warmke
II miejsce: Michaela Sigmanska
III miejsce: Ewa Schada Borzyszkowska
Kategoria: Młodzież gimnazjalna:
I miejsce: Ilona Kontek
II miejsce: Paulina Depka Prądzyńska
III miejsce: Julia Jankowska
Kategoria: młodzież ponadgimnazjalna
I miejsce: Justyna Spierewka
Komisja konkursowa gratuluje nagrodzonym i wyróżnionym w konkursie. Wyraża przekonanie, że zapoznanie się z pięknym kaszubskim haftem spowoduje, że młodzi ludzie zainteresują się tradycją i kulturą Kaszub. Nagrody do odebrania w Gminnym Ośrodku Kultury w Chojnicach.
Haft
W konkursie organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach udział wzięło 36 osób, które łącznie nadesłały 65 prac. Celem konkursu było inspirowanie do twórczej aktywności osób z powiatu chojnickiego oraz kultywowanie tradycji haftu kaszubskiego charakterystycznego dla regionu Chojnic.
Prace konkursowe komisja oceniała 05.07.br.
W skład komisji weszli:
Wanda Szkulmowska – etnograf
Lidia Białkowska – etnograf
Kinga Turska - Skowronek – etnograf
Aleksandra Lubińska – twórca ludowy, instruktorka haftu kaszubskiego i artystycznego
Komisja konkursowa oceniając prace konkursowe zwracała uwagę na zgodność z ornamentyką haftu kaszubskiego, prawidłową kolorystykę elementów i wzorów, oryginalność i atrakcyjność kompozycji wzorów i poziom technicznego wykonania.
Jury postanowiło podzielić prace złożone na konkurs na 3 kategorie:
Kategoria I
Prace hafciarek z długoletnim stażem
Kategoria II
Prace osób początkujących
Kategoria III
Prace osób, które wzięły udział w kursie haftu z p. Aleksandrą Lubińską organizowanym w Silnie i Swornegaciach w ramach projektu „Kaszëbsczi wësziwë – Chonicczi modło”. W związku z powyższym jury podzieliło pulę nagród w następujący sposób:
Kategoria I
I miejsce: Elżbieta Chrapkowska – Pociej – 200 zł
III miejsce: Helena Rożek – 100 zł
Wyróżnienia:
Lidia Czaplewska, Urszula Rossek – nagrody rzeczowe
Kategoria II
Nagroda: Jolanta Drążkowska – 100 zł
Wyróżnienia:
Maria Lonska, Eryka Gappa, Janina Spierewka – nagrody rzeczowe
Kategoria III
I miejsce: HelenaPawłowska, Barbara Życzyńska – 200 zł
II miejsce: Lucyna Bucław, Małgorzata Paubicka – 150 zł
III miejsce: Krystyna Kręcka, Aleksandra Stoltmann, Maria Szyszka – 100 zł
Wyrónienia:
Barbara Szóstak, Bożena Szwal – Gemba, Stefania Grala, Urszula Zabrocka, Mirosława Gałązka – nagrody rzeczowe
W kategorii III jury postanowiło odrzucić 6 prac ze względu na błędy kompozycyjne oraz wykończenie prac granatowym kordonkiem.
Jury oceniając prace w kategorii II i III skupiło się na technice i jakości wykonania. Kompozycje były autorstwa p. Aleksandry Lubińskiej, z tego względu poziom prac był bardzo wysoki. Jury zwraca uwagę na konieczność kontynuowania kursów hafciarskich, przede wszystkim doskonaleniu osób biorących udział w dotychczasowych warsztatach, w prawidłowym komponowaniu wzorów.
Jury podkreśla fakt, iż grupa osób, która wzięła udział w kursach hafciarskich prowadzonych przez p. Aleksandrę Lubińską, wykazała duże zainteresowanie, a także zdolności i chęć kontynuowania haftu kaszubskiego. Wskazane jest systematyczne prowadzenie podobnych kursów.
Komisja konkursowa serdecznie dziękuje wszystkim osobom biorącym udział w konkursie i gratuluje nagrodzonym i wyróżnionym. Wyraża przekonanie, że zainteresowanie pięknym kaszubskim haftem nie ustanie, że zajmujący się haftem będą mogli prezentować swoje prace w kolejnych konkursach.
B. Życzyńska
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe