Chojnickie Stowarzyszenie Miłośników Kolei prosi o wsparcie w renowacji jedynego parowozu na stacji w Chojnicach. Od ponad roku ChSMK własnymi siłami prowadzi prace mające na celu przywrócenie dawnego blasku blisko 80-letniemu pomnikowi techniki.
27 kwietnia 2020 11:03Na zdjęciach widać postęp prac. Każdy element wymaga wyczyszczenia ze starej farby i rdzy. Z uwagi na liczne uszkodzenia niezbędna będzie także wymiana na nowe części blach stanowiących poszycie kotła. Przygotowane elementy można pokryć podkładem antykorozyjnym. W finalnym etapie podkład zostanie pokryty farbą – zgodnie z wzorcami panującymi kiedyś na kolei.
O samym parowozie
Powstał w fabryce Henschel & Sohn w Kassel w 1943 roku jako BR52-2277. Został stworzony do ciągnięcia średnich i ciężkich składów towarowych, jednak sporadycznie też był używany do osobowych. W czasie wojny pracował dla niemieckiej kolei. Zaraz po wojnie trafił na Węgry, 1948 roku został przekazany w użytkowanie Kolei Rumuńskich a 2 lata później Kolei Radzieckich. Dopiero w roku 1963 został przekazany do PKP dokładniej do Opola i uzyskał polskie oznaczenie Ty2-1387. Rok później trafił na Pomorze z którym związał się aż do teraz. Do samych Chojnic trafił w 1985 roku i jeździł tu jeszcze przez pięć lat. Po wygaszeniu został zachowany jako pomnik.
Wspomóc nas można wpłacając swoją cegiełkę na naszą zrzutkę
(nad). Fot. N. Wodowski
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
To już trwa tylko 30 lat. Było tylu zapaleńców na renowację tej maszyny. Niektórzy z nich zmarli. Tak dbamy o Naszą historię. To m, in, dzięki kolei Chojnice i okolice rozwinęły się. Rozbieramy tory , budynki ba nawet całe linie kolejowe a stawiamy markety ... . Czy tak musi być. Zastanówmy się.