Doszło już do pierwszego spotkania czternastoosobowego komitetu, który będzie zajmował się zbieraniem opinii i analiz w sprawie powstania gminy Rytel. Komitet bada czy nowa gmina będzie w stanie sama się utrzymać.
4 kwietnia 2018 14:12- Na zebraniu komitetu zostały podzielone zadania, wyznaczono osoby do pozyskiwania danych z różnych instytucji. Informacje w sprawie działalności komitetu ma przekazywać jeden z członków tego gremium - sołtys Łukasz Ossowski.
Zgodnie z informacją uzyskaną z pomorskiego urzędu wojewódzkiego (publikujemy poniżej) stosowny wniosek w sprawie powstania gminy Rytel powinien zostać złożony w terminie do 31 marca, aby po jego weryfikacji i przejściu odpowiedniej wieloetapowej procedury nowa gmina mogła zostać powołana od 1 stycznia.
Sołtys Łukasz Ossowski informuje, że wniosek nie został złożony, ponieważ trwa jeszcze zbieranie danych i materiałów dotyczących sołectwa. Sołtys zaznacza, że nawet jeśli wniosku nie złoży grupa mieszkańców, to inicjatywa uruchomienia wieloetapowej procedury może pochodzić od Rady Ministrów. Łukasz Ossowski ocenia, że w przypadku, gdy nie uda się nadać biegu sprawie do tegorocznych wakacji, to gmina Rytel nie powstanie w 2019 roku. Zaznacza jednak, że nie należy się spieszyć tylko dogłębnie sprawdzić wszelkie aspekty samodzielnego funkcjonowania nowej jednostki samorządu terytorialnego. – W tym przypadku pośpiech jest złym doradcą – wyjaśnia.
„Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie terytorialnym gminy tworzenie, łączenie i dzielenie gmin należy do kompetencji Rady Ministrów. Rozporządzenie Rady Ministrów w przedmiocie utworzenia czy też zmiany granic gminy może być wydane także na wniosek zainteresowanej gminy. Wydanie rozporządzenia w sprawie utworzenia gminy lub zmiany jej granic wymaga zasięgnięcia przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej opinii zainteresowanych rad gmin poprzedzonych przeprowadzeniem przez te rady konsultacji z mieszkańcami.
Wydanie rozporządzenia na wniosek rady gminy wymaga wniosku rady gminy poprzedzonego przeprowadzeniem przez tę radę konsultacji z mieszkańcami, opinii wojewody. Rada gminy występuje z wnioskiem do ministra właściwego do spraw administracji publicznej, za pośrednictwem wojewody, w terminie do dnia 31 marca. Wnioski są rozpatrywane w ciągu roku od dnia złożenia wniosku, nie później jednak niż do dnia 31 lipca roku poprzedzającego rok budżetowy, w którym ma nastąpić zmiana. Zmiany następują z dniem 1 stycznia.” – brzmi informacja uzyskana z biura prasowego wojewody pomorskiego.
(red)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe