„Na pomoc dzikim przyjaciołom”

24 października obył się kolejny wykład z cyklu „Czwartkowe spotkania z przyrodą”. Tym razem mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu ważnych rzeczy, dotyczących udzielania pomocy rannym zwierzętom.

Uczestnicy otrzymali koszulki i torby.   |  fot. nadesłane

Wiedzę tę przybliżyła, w bardzo profesjonalny sposób, lekarz weterynarii Malwina Sęder. Na co dzień pracuje ona w Klinice Weterynaryjnej dla Zwierząt w Gdyni, dzięki temu uzyskaliśmy sporo fachowych porad odnośnie tego, kiedy pomagać, czy w ogóle i w jaki sposób to robić. Cenną konkluzją było stwierdzenie, iż najważniejsze jest zawsze zdrowie ludzkie, więc najlepiej kiedy opiekę nad rannym zwierzęciem pozostawimy specjalistom.

Nieumiejętność udzielenia pierwszej pomocy przez człowieka może zaszkodzić zarówno nam (zranienia, zoocenozy - choroby odzwierzęce), jak i samemu zwierzęciu. Często też, udzielamy takiej pomocy zwierzętom, które tego w ogóle nie potrzebują (pisklęta, podloty, młode sarny, zające i inne, które są obserwowane z daleka przez rodzica).

Fachową pomocą taką zajmują się różne ośrodki rehabilitacji, azyle czy kliniki weterynaryjne. Z naszej strony najwłaściwsze będzie jak najszybsze dostarczenie zwierzaka do takiej placówki. Faktem jest również to, iż tych placówek jest niestety wciąż bardzo niewiele.

1

                                    Adresy ośrodków w województwie pomorskim

Wykład został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Karolina Lubińska