Na pamiątkę upominki i słoiczek miodu

W poniedziałek, 17 czerwca zorganizowaliśmy w Bachorzu kolejną edycję warsztatów edukacyjnych dla dzieci. Przeprowadziliśmy zajęcia dla uczniów klas I-III szkół z terenu gminy Chojnice (M.Swornegace, Kłodawa, Ostrowite).

Dostać słoiczek miodu z imienną dedykacją od … pszczoły to wydarzenie niecodzienne, a zarazem miły upominek.   |  fot. nad.

Oraz grupy przedszkolaków z niepublicznego przedszkola Teddy z Chojnic. Tematem przewodnim zajęć była pierwotna rola lasów, drzew i roślin miododajnych, zachowanie bioróżnorodności, rola pszczół i dzikich owadów zapylających w przyrodzie. Przedstawione zostały również prace wykonywane przez hodowców pszczół- pszczelarzy w trakcie miodobrania.

Łącznie uczestniczyło w zajęciach 90 dzieci wraz z opiekunami. Warsztaty prowadzili: Jerzy Wolski -  leśniczy z Krojant, Robert Patela -  mistrz pszczelarski, Michał Kowalski -  pszczelarz z Nieżychowic oraz prezes Towarzystwa Pszczelniczego w Chojnicach Tadeusz Stelmaszyk. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali pamiątkowy dyplom, hotel dla owadów zapylających, świeczkę z prawdziwego wosku pszczelego, drzewko miododajne i zestaw nasion roślin miodo- i pyłkodajnych oraz oczywiście słoiczek świeżego tegorocznego miodu. Dzieci z przedszkola otrzymały dodatkowo woskowy medal z misiem.

W ramach zadania w tym roku prowadzimy od maja zajęcia z dorosłymi- chętnymi do podjęcia się trudu hodowli pszczół. Formuła warsztatów z dorosłymi ma charakter niezobowiązujący. Uczestnicy mają możliwość wykonywania wszystkich czynności wymaganych przy zasiedleniu, rozwoju i przygotowaniu rodziny pszczelej do zimowli i kolejnego sezonu. Otrzymali podstawowe narzędzia do prac pasiecznych, takich jak dłuto pasieczne, zmiotka, podkurzacz, rękawice.

Dla pierwszego uczestnika przygotowany został już odkład z pszczół, któremu poddana została młoda nieunasienniona królowa (matka pszczela). Dla kolejnych uczestników wyhodowane zostały młode matki, które poddano do ulików weselnych w celu unasiennienia. Jeśli będzie wola podjęcia się przez uczestników warsztatów hodowli pszczół, otrzymają oni na własność przygotowane na naszym trutowisku w Bachorzu odkłady pszczół - rodziny pszczele, którymi się opiekowali w trakcie zajęć.

Na jesień przeprowadzimy dodatkowo teoretyczne szkolenie podsumowujące. Spotkania odbywają się na prowadzonym przez Towarzystwo trutowisku w Bachorzu. Całe zadanie nosi tytuł „Ułatwić życie owadom zapylającym – edukacja ekologiczna dla dzieci i dorosłych” i uzyskało dofinansowanie WFOŚiGW w Gdańsku.

Robert Patela

  1. 28 czerwca 2019  11:42   uważny   mieszkaniec Sołectwa

    Uczniowie ze SP w Swornegaciach! Tak mnie się wydaję, że w Małych Sworach nie ma szkoły?

    0
    0