Galeria Muzeum Janusza Trzebiatowskiego po raz kolejny zaprosiła na koncert fortepianowy Juliana Gembalskiego wraz z bratem Henrykiem. Tak doniosłe wydarzenie artystyczne mimo nikłego zainteresowania chojniczan wzbudziło aplauz obecnych słuchaczy.
19 września 2015 21:46Wyśmienity koncert połączony był z otwarciem wystawy grafiki Janusza Trzebiatowskiego “Partytury”. W niedzielę kolejny koncert organowy. O godz. 18:00 zagra Julian Gembalski, projektant organów kościoła gimnazjalnego.
Wsobotnim koncercie nielicznie zebrani delektowali sie mistrzowskim wykonaniem utworów Johanna Sebastiana Bacha m.in. preludium i fuga d-moll z II części Das Wohltemperierte Klavier, BWV 875, sonaty improvisata a tre movimenti na skrzypce i fortepian (improwizacja), Nie zabrakło wykonania dzieł Ludviga van Beethovena - sonata c-moll, op. 13 nr 8 „Patetyczna” , Grave. Allegro di molto i innych.
Pieśni widnokręgu na skrzypce solo były domeną Henryka Gembalskiego, który wykonał dzieła Roberta Schumanna - 7 utworów z cyklu „Kinderszenen” op. 15. Zwieńczeniem koncertu był tryptyk na skrzypce i fortepian do cyklu obrazów Janusza Trzebiatowskiego „Partytury” (improwizacja).
Julian Gembalski (1950) - organista, pianista, kompozytor i improwizator, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończy! klasę organów Henryka Klaji oraz Wydział Kompozycji i Teorii. Dalsze studia odbywa! w Belgii i Francji (Flor Peeters, André Isoir, Michel Chapuis, Jean Saint-Arroman). Występował z koncertami w Europie i USA, nagra! ponad 40 płyt, w tym siedem z sopranistką Elżbietą Grodzką-Łopuszyńską. Obok działalności artystycznej jako organista i pianista oraz kompozytorskiej zajmuje się pracą naukową i dydaktyką.
Autor licznych publikacji z zakresu historii i konserwacji organów oraz problematyki improwizacji i praktyki wykonawczej. Laureat konkursów improwizacji fortepianowej i organowej w Gdańsku, Nowej Rudzie i Weimarze oraz licznych nagród (m.in. nagroda im. Korfantego, im. Ligonia, nagroda, JAK ex Silesia”. Odznaczony przez PapieZa Jana Pawła II medalem „Pro Ecclesia et Pontífice”. Profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi klasę organów i pełni funkcję Kierownika Katedry Organów i Muzyki Kościelnej. W latach 1996-2002 był Rektorem swej uczelni. Jest założycielem pierwszego w Europie środkowo-wschodniej muzeum organów. Od wielu lat Archidiecezjalny Wizytator organów i organistów
Henryk Gembalski (1957) - skrzypek improwizujący, kompozytor. Aktywny na profesjonalnym rynku muzycznym od 1978 r, Współtwórca i członek ponad 60 zespołów z różnych obszarów muzycznych: jazz, blues, rock, muzyka klasyczna i improwizowana. Zwycięzca międzynarodowych konkursów „Jazz nad Odrą” (Wrocław 1978) i .Złoty Smyczek” (Szczecin -1984).
Gra na ponad opublikowanych 40 płytach, w tym: „Natural” w duecie z perkusistą Michałem Zduniakiem, „Ethnic” z M. Zduniakiem i basistą Krzysztofem Majchrzakiem,,JJie Sicherheit” i „Free Dancing” z muzykami śląskiej sceny muzycznej, „Labirynt”, „Exit” i „Motion Tissue” z grupą Labirynt (Tom Bergerom - sax’s, K. Majchrzak - b, M. Zduniak - dr), „Double life of Chair^' (Jacek Kochan - leader, dr, Palle Mikelbork - tp, Dave Tronzo - g, Anthony Aleksander - p, i. in), PH Connection - (Pal Vasari - b, Jose Torres - dr, Bernard Maseli - mallets, Gyula Csepregi - ts, Miklos Birta - g), „Chopin - Genius Loci” - Włodzimierz Nahorny Sextet.
W latach 90 - tych XX w. związany ze światem teatru: napisał muzykę do 30 przedstawień oraz wystąpił w ponad 350 spektaklach. Twórca muzyki do filmów dokumentalnych i programów TV. Koncertował w prawie całej Europie oraz w Chinach, Rosji, USA, w Algierii. Wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach i Akademii Muzycznej w Łodzi. Uprawia muzykę improwizowaną inspirowaną różnymi ąatunkami, łącząc ich elementy w jednorodny i spójny język muzyczny. Interesuje się badaniami nad formą w muzyce improwizowanej, opublikował książkę „Improwizowana forma otwarta - między wolnością a koniecznością”.
M.N.
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe