Muniek Staszczyk gościem Chojnickich Dni Tischnerowskich

Muniek Staszczyk, czyli Zygmunt Marek Staszczyk – muzyk, piosenkarz i autor tekstów, współzałożyciel i lider zespołów T.Love, Szwagierkolaska oraz Muniek i Przyjaciele, gościł w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach.

Spotkanie odbyło się w ramach Chojnickich Dni Tischnerowskich. Czytelnia była wypełniona publicznością.   |  fot. MBP

Chojniczanie oczekiwali na artystę, który jechał z Warszawy i dotarł z opóźnieniem. Rozmowę z Muńkiem Staszczykiem prowadził Darek Żuchowicz, prezenter radia Weekend FM, a wcześniej wszystkich przywitała dyrektor MBP Anna Lipińska. Jak mówiła, Chojnickie Dni Tischnerowskie to wydarzenie kulturalno-naukowe poświęcone pamięci księdza Józefa Tischnera. – „Odbywają się od siedmiu lat i mają na celu promowanie jego myśli, często łącząc wątki filozoficzne z refleksjami na temat współczesnych wyzwań społecznych i religijnych” – dodała.

Poinformowała także, że Senat RP postanowił ustanowić rok 2025 rokiem ks. prof. Józefa Tischnera w 25. rocznicę jego śmierci. MBP w Chojnicach została oficjalnie zaproszona do włączenia się w te obchody. Spotkanie było pierwszym z wydarzeń i zorganizowane zostało w idei „dialogu jako narzędzia wyrażania siebie i wzajemnego porozumienia”. Do potrzeby wzajemnego porozumienia nawiązał także prowadzący Darek Żuchowicz, który wyjął plastikowy pistolet i kładąc go na stolik zacytował fragment piosenki T.Love „Nie, nie, nie”: „Połóż pistolet na stół, uprzedzenia wyrzuć w kąt..”.

I słowa te były mottem rozmowy, podczas której pojawiły się też tematy wywołujące medialne emocje, jak ostatni wywiad Muńka w TV Republika. Poruszono również wątek drogi muzycznej artysty – od chłopaka z Częstochowy do dzisiaj. – „Byłem świadkiem ciekawych czasów. 40 lat istnienia T.Love to cztery dekady historii naszego kraju: koniec lat 70., strajki na Wybrzeżu, stan wojenny, lata 80., 90., 2000.” – mówił Muniek Staszczyk. Wśród wspominanych przez niego historycznych wydarzeń był wybór papieża Jana Pawła II. – „Każda epoka miała swój kolor” – mówił artysta. 

Pojawiła się także kwestia wiary w Boga oraz wizerunku muzyka rockowego. Muniek nie kryje się bowiem ze swoją wiarą i praktykami religijnymi. Jak podkreślił artyst, już słowa napisanej w 1994 roku piosenki „Tak bardzo chciałbym zostać kumplem twym” nawiązywały do relacji z Bogiem, chociaż słuchacze nie zawsze sobie z tego zdawali sprawę. Rozmawiano też o problemach czasów współczesnych – obowiązującej poprawności politycznej, a również sztucznej inteligencji w mediach, które to zagadnienie poruszył jeden z uczestników spotkania. Muniek Staszczyk przyznał, że ma obawy w jaką stronę to zmierza. – „Jaki sens będzie tworzyć? To mnie przeraża” – mówił. 

Na zakończenie rozmowy ustawiła się do muzyka długa kolejka po autografy – na wejściówkach, plakatach, płytach, a nawet kasetach i na książkach oraz po pamiątkowe zdjęcie z Muńkiem Staszczykiem. Do wspólnej fotografii ustawiły się też bibliotekarki MBP w Chojnicach. Wejściówką na to spotkanie były cegiełki na rzecz powodzian w cenie od 20 zł. Jak poinformowała dyr. MBP Anna Lipińska, zebrana kwota przekazana zostanie na Publiczną Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Nowym Świętowie, w gminie Głuchołazy. Dziękujemy Chojnickiemu Centrum Kultury za nagłośnienie.

MBP