W najbliższą niedzielę 7 marca msza św. w Bazylice Mniejszej o godzinie 7.30 zostanie odprawiona w bardzo rzadkiej intencji. Jest nią pierwsza rocznica śmierci dawcy nerki.
3 marca 2010 15:24Warto przy tej okazji rozpropagować szczytną ideę przekazywania po śmierci swych organów dla ich potrzebujących. Ustawa z 1.07.2005 o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów w artykule 5 stwierdza, że „Pobrania komórek, tkanek lub narządów ze zwłok ludzkich w celu ich przeszczepienia można dokonać, jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu. W przypadku małoletniego lub innej osoby, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, sprzeciw może wyrazić za ich życia przedstawiciel ustawowy. W przypadku małoletniego powyżej lat szesnastu sprzeciw może wyrazić również ten małoletni.” Każda osoba dorosła, która podpisze oświadczenie woli o wyrażeniu zgody na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia, może w ten sposób przyczynić się do ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom.
W ten sposób ułatwi swoim bliskim oraz lekarzom uszanowanie wyrażonej woli. Ważne jest, aby poinformować bliskich o wypełnieniu takiego oświadczenia. Zaleca się także, aby było ono noszone z prawem jazdy lub dowodem osobistym. Nie ma potrzeby nigdzie zgłaszać go lub rejestrować.
Na wypełnionym przeze mnie, którego wzór kilka lat temu dostarczyła jedna z gazet ogólnokrajowych, jest taka sentencja: „Nie zabieram swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że one potrzebne są tutaj.”
(je)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
Tytuł jak z filmu Barei. To jest rocznica śmierci człowieka, który posiada imię i nazwisko. To, że był dawcą, to sprawa mniej ważna. Żałośnie to zabrzmiało.Brak taktu i szacunku dla zmarłego!