Miasto szuka administratora … cmentarza komunalnego. Skończyła się bowiem dwuletnia umowa z dotychczasowym administratorem Tadeuszem Porożyńskim. Wcześniej Porożyński „rządził” nowym cmentarzem przez 15 lat
11 lipca 2019 10:13Po zmianie przepisów miasto udziela administrowania tylko na dwuletni okres. W 2017 roku Tadeusz Porożyński jako jedyny zgłosił się do „konkursu” na prowadzenie cmentarza. Nic nie wskazuje na to, by tym razem miało być inaczej. Porożyński otrzymywał – w okresie ostatnich dwóch lat od miasta – 32,5 tys. zł miesięcznie za administrowanie (przychody z opłat za miejsca na cmentarzu trafiały do miasta). Kwestia pogrzebów to już prywatna część działalności przedsiębiorcy
Do zadań administratora cmentarza ma nadal należeć: prowadzenie dokumentacji cmentarza (m.in. prowadzenie księgi osób pochowanych na cmentarzu, księgi grobów na cmentarzu oraz alfabetycznego spisu osób pochowanych na cmentarzu, pobieranie opłat za korzystanie z cmentarzy, wyznaczanie miejsc pochówku oraz właściwe zagospodarowanie pól grzebalnych.
Wykonawca ma też udostępniać teren cmentarza m.in. na potrzeby wykonania pochówku i prac kamieniarskich w godzinach pracy, zapewniać możliwość korzystania z punktów czerpalnych wody w okresie od 1 kwietnia do 31 października, a pracownik administracyjno-techniczny powinien codziennie sprawdzić teren cmentarza pod kątem prawidłowości wykonywanych prac przez firmy kamieniarskie i prawidłowości wnoszonych opłat
Cmentarz ma być również utrzymywany w czystości.
O zamówienie mogą ubiegać się wyłącznie zakłady pracy chronionej oraz wykonawcy, których działalność obejmuje społeczną i zawodową integrację osób będących członkami grup społecznie marginalizowanych.
Na złożenie oferty jest tylko kilka dni – do 19 lipca.
Tekst i fot. (olo)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
Odwiedzam chojnicki cmentarz komunalny dwa razy w roku, uważam że jest zadbany widać, że obecny administrator dba .
Wielokrotnie piszę o stworzenie bazy - wyszukiwarki grobów. Wzorem może być np. cmentarz komunalny w Kołobrzegu.Tak to już XXI wiek, wierzyć się nie chce że ambitne Chojnice takiej WYSZUKIWARKI nie posiadają.
Jestem za
Miasto powinno zmusić pana Porożyńskiego, żeby pobierał opłaty za przedłużenie użytkowania grobów za 1 rok i jego wielokrotność w zależności od woli rodziny a nie od razu za 20 lat. To jest chore. Nie dość, że opłata wcale nie jest taka niska i starsi ludzie muszą wybieraż między lekarstwami a grobem, to jeszcze ludzie, którym zostało już niewiele życia zmuszani są do opłat za następne 20 użytkowania grobu.
Życzyłabym sobie aby pan Porożyński został administratorem cmentarza Parafialnego. W Chojnicach jestem gościem dwa - trzy razy w roku. Czasami warunki pogodowe nie pozwalają na odwiedzenie grobów bliskich ( mokro, ślisko, ciemno ). Ktoś odpowiedzialny niestety nie wywiązuje się ze swoich obowiązków kasując duże kwoty pieniędzy . Zupełnie inna sytuacja na cmentarzu zarządzanym przez pana Porożyńskiego !
To jest zabytkowy cmentarz i na wszystko zgoda Konserwatora zabytków.Że jest mokro i ślisko , to pogadać z pogodynką i te parę razy w roku ustalić wizytę z ta panią. A w ciemności kto chodzi po cmentarzu? w tym czasie powinien ten obiekt być zamknięty.
Porządny chłop z Porożyny to fakt
Cmentarz komunalny jest bardzo dobrze zarządzany. Mam nadzieję że pan Porozynski będzie dalej administratorem.
Zostawmy ten cmentarz Tadzinkowi
Kiedy groby z Chojnic będzie można znaleźć na grobonecie. 21 wiek nie trafił do chojnickich cmentarzy