Mniej PRL-u, więcej gotyku

Już za tydzień zakończy się zasadniczy etap adaptacji Baszty Więziennej dla nowych potrzeb. W średniowiecznych murach zagoszczą na stałe prace plastyczne Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego.

Artysta (z prawej) w rozmowie z Bogdanem Gerke - wiceprezesem R-Budu.   |  fot. (ro)

Wyeksponowane zostaną także pamiątki z podróży po całym świecie. Począwszy od 8 sierpnia artysta będzie mógł urządzać wnętrza, tym bardziej, że w lipcu został rozstrzygnięty przetarg na wyposażenie galerii -pracowni. - Janusz Trzebiatowski wkrótce zacznie zwozić do Chojnic swoje dzieła i pamiątki - informuje burmistrz Arseniusz Finster. - Podczas niedawnej wizyty rozmawiał z siedmiorgiem kandydatek na opiekuna galerii. Wybrana osoba ma być nie tylko kustoszem, ale i osobą, która będzie inicjowała różne działania, spotkania, warsztaty. wybór gospodarza galerii ma być dokonany do 10 sierpnia, ta osoba będzie zatrudniona na razie na rok - na próbę.

W środku baszty pracownicy firmy R - Bud już finalizują prace. Jak zapewnia burmistrz, zniknie wiele peerelowskich naleciałości, powróci duch gotyckiej budowli. Nasz reporter skonfrontował te deklaracje z rzeczywistością, odwiedzając wnętrze galerii. Słowa się potwierdzają - z wyjątkiem parteru, spora część ścian zachowała gotycki charakter - odsłonięto ceglane mury, wykusze, okienka. Zmiana dotyczy też balustrad schodów - poprzednie przypominały nijakie produkty rodem z wnętrza bloków z wielkiej płyty. Nowe poręcze są z kutego metalu, lepiej pasujące do średniowiecznego wnętrza. Na najwyższej kondygnacji starannie zachowano drewniany sufit. Powyżej, tuż pod dachem, jest usytuowana niewielka garderoba Janusza Trzebiatowskiego, z której będzie korzystał podczas swego pobytu w Chojnicach. - Będę miał najwyżej umiejscowione łóżko w całym mieście - żartował już przed kilkoma miesiącami artysta.

foto_miasto_220.jpg

                       Baszta Więzienna, w której będzie mieścić się galeria.

Otwarcie galerii zaplanowano na 25 września, program jest niezwykle bogaty, wykraczający poza tę datę oraz samą basztę. Już 23 września w klinice w Krojntach odbędzie się spotkanie literackie Joanny Krupińskiej - Trzebiatowskiej poświęcone Januszowi Trzebiatowskiemu. Następnego dnia w chojnickim Liceum im. Filomatów Chojnickich odbędzie się ognisko pokoleń z otwarciem wystawy poświęconej medalierstwu oraz recitalem fortepianowym Izabeli Jutrzenka - Trzebiatowskiej. W samo południe 25 września w gmachu ratusza nastąpi odsłonięcie obrazu "Anioł Izabeli - Janowi Pawłowi II", w bazylice o godz. 17 Janusz Trzebiatowski otworzy wystawę "Tryptyk Armenii". to wydarzenie będzie połączone z koncertem organowym Przemysława Woźniaka i recytacji poezji artysty w wykonaniu Jerzego Treli. To tylko najważniejsze punkty hucznego otwarcia.

(ro)

  1. 4 sierpnia 2010  08:32   Ciekaw jestem czy w tej ...   podatnik

    Ciekaw jestem czy w tej baszcie, która stanie się zarazem domem dla pana Trzebiatowskiego, będą wystawiane prace innych twórców ? Czy też ma to być stała ekspozycja ? Zasadne jest pytanie na jakich zasadach otrzyma mieszkanie w baszcie. Regulamin przydziału mieszkań ma obowiązywać wszystkich ? Czy też prawo tworzone przez władze Chojnic stosowane ma być wybiórczo ?

    0
    0
  2. 2 sierpnia 2010  21:09   To było w PRLu, dlatego ta ...   anonim

    To było w PRLu, dlatego ta galeria popadła w niełaske, hehehe, ot cała hipokryzja, a może złośliwość historii.

    0
    0
  3. 2 sierpnia 2010  21:06   A gdzie Galeria...   anonim

    Sztuki Współczesnej? Z wielkim hukiem otwierano ją w 1984 roku, a teraz łapie kurz w jakimś magazynie.Może w odbudowywanej baszcie w Fosie?

    0
    0