Młodzi mieszkańcy Brus przygotowali „Kronikę Wolności”

W tym roku minęła 35 rocznica przełomowych wyborów z 4.06.1989 roku. Oryginalną formą przypomnienia tej rocznicy była podjęta przez młodzież Brus próba pokazania tego, co działo się wtedy w tym miasteczku.

Młodzi ludzie, którzy napisali "Kronikę Wolności". Prawdziwa duma Brus. Z mikrofonem Wiktoria Miszewska.   |  fot. Fb. J.Wyrowiński

Oraz jaki wpływ historyczne procesy dziejowe wywarły na życie jego mieszkańców. Aby to zrobić, ambitni i zdolni młodzi ludzie napisali projekt "Kronika Wolności". Zrobili to w ramach programu Równać Szanse Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Warto dodać, że nie był to pierwszy projekt realizowany przez uczniów z Brus z wykorzystaniem środków tej Fundacji.

Wczoraj (22.10) w pięknie odnowionej sali widowiskowej w Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach, które było partnerem młodych przy realizacji projektu, odbył się panel dyskusyjny, stanowiący swoiste podsumowanie wysiłków, jakie włożyła młodzież w pogłębienie wiedzy o okresie PRL-u, przygotowanie pytań skierowanych do uczestników panelu oraz jego sprawne poprowadzenie. Służyć temu miał m.in. wyjazd do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Dla licznie zgromadzonych uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego, przygotowany przez rówieśników panel stanowił atrakcyjną lekcję historii i wiedzy o społeczeństwie, której bohaterami byli pochodzący z Brus, bądź mieszkający w nich uczestnicy tamtych wydarzeń.

W panelu o tym, czym była działalność opozycyjna w PRL-u i jaka była jej cena, mówili m. in. Marian Napiątek, posiadający status działacza opozycji antykomunistycznej rolnik z Brus zaangażowany w działalność rolniczej "Solidarności" oraz Jan Wyrowiński, internowany w stanie wojennym działacz opozycji demokratycznej w PRL-u. W panelu o przemianach gospodarczych wystąpił rzemieślnik Marian Wróblewski, który w 1986 roku przejął po swym ojcu firmę instalatorską. Prowadzący panele, zadając znakomicie przygotowane i dojrzałe pytania, udowodnili, że przerobili lekcję o najnowszej historii Polski.

Wielkie brawa dla tych młodych ludzi!! Uczestnicząc w projekcie rozwinęli umiejętności badawcze oraz mieli okazję doświadczyć tego, na czym polega praca dziennikarza. Całością projektu "Kronika Wolności" kierowała i na specjalną pochwałę zasłużyła Wiktoria Miszewska.

Tekst Jan Wyrowiński, zdjęcia Anna Orlikowska, oprac. (je)