Pomorze, z jego dynamicznie rozwijającą się gospodarką i strategicznym położeniem nad Bałtykiem, staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do inwestycji oraz rozwoju nowoczesnych branż.
5 sierpnia 2024 08:52Region przyciąga przedsiębiorstwa, zarówno zagraniczne, jak i krajowe, które korzystają z dostępu do innowacyjnych technologii i wsparcia instytucji. W tym artykule przyjrzymy się sektorom, które w ostatnich latach odnotowały największy wzrost oraz omówimy czynniki wpływające na ich rozwój.
Praca na Pomorzu: sytuacja na rynku pracy w 2024 roku
W 2024 roku rynek pracy na Pomorzu odnotowuje dynamiczny rozwój, optymistycznie nastrajając wszystkich mieszkańców. Region przyciąga zarówno inwestorów, jak i pracowników z różnych części kraju. Znaczący wzrost zatrudnienia obserwowany jest szczególnie w sektorze IT i nowoczesnych usług biznesowych, gdzie zapotrzebowanie na specjalistów wciąż rośnie.
Kluczowych wniosków dotyczących aktualnych trendów na rynku pracy dostarcza Barometr Zawodów. Według prognoz sytuacji w poszczególnych profesjach na rok 2024 największe braki kadrowe odczuwane są m.in. w zawodach opiekuńczo-medycznych (lekarze, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci) oraz w sektorze transportu i logistyki (kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy). Podobnie jak w innych regionach kraju występują również problemy z obsadzeniem stanowisk nauczycieli wszystkich szczebli oraz zawodów rzemieślniczych, takich jak brukarz, dekarz, cieśla, murarz i tynkarz.
Perspektywiczne branże w województwie pomorskim
Gospodarka województwa pomorskiego opiera się głównie na usługach, wśród których ważną rolę odgrywają: turystyka, przemysł morski, sektor petrochemiczny, drzewno-meblarski, budowlany oraz elektromaszynowy. Istotne znaczenie mają również takie branże, jak elektronika, logistyka, nowoczesne usługi dla biznesu, ICT, biotechnologia i chemia lekka, a także przetwórstwo rolno-spożywcze, w tym przetwórstwo rybne.
W nadchodzących latach perspektywicznymi branżami będą te, które adaptują się do nowych trendów i technologii. Warto zauważyć, że region skutecznie korzysta z potencjału, jaki daje nadmorskie położenie, rozwijając sektory związane z odnawialnymi źródłami energii, jak farmy wiatrowe. Pomorskie wyróżnia się także dynamicznym rozwojem start-upów, wspieranych przez ośrodki innowacji, uczelnie, duże i średnie przedsiębiorstwa oraz instytucje otoczenia biznesu.
Przyszłość województwa pomorskiego: nowe szanse i możliwości
Pomorze to znakomite miejsce do pracy, które oferuje wysoką jakość życia, dostęp do licznych atrakcji i przyjazną atmosferę. W regionie nie brakuje ofert od pracodawców z różnych branż, które pojawiają się na profesjonalnych serwisach pracy. Na stronie GoWork, znajdziesz również opinie o pracodawcach z tego obszaru.
Wśród najbardziej pożądanych kompetencji wśród pracowników znajdują się m.in. umiejętności w obszarze IT, znajomość języków obcych oraz kompetencje miękkie. Inwestycje w infrastrukturę technologiczną oraz rozwój parków naukowo-technologicznych sprzyjają tworzeniu nowych miejsc pracy i podnoszeniu kwalifikacji zawodowych mieszkańców regionu. Tym, co wyróżnia województwo pomorskie, jest również przedsiębiorczość jego mieszkańców i ich otwartość na nowe możliwości. To wszystko przyczynia się do umacniania pozycji regionu jako atrakcyjnego i nowoczesnego miejsca dla inwestycji oraz kariery zawodowej.
(mat. zewnętrzny)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe