Pracownicy GOK w Chojnicach z ręką na sercu mogą przyznać, że kończący się 2018 rok był bardzo udany – nie tylko dla nich, ale przede wszystkim dla ich odbiorców. Dzięki zaangażowaniu całej załogi mieszkańcy gminy oraz turyści nie mogli się nudzić.
28 grudnia 2018 12:54- Wszystkim prowadzonym w roku 2018 działaniom przyświecała przyjęta przez naszą załogę misja: Istniejemy po to, by pobudzać w ludziach chęć do działania i obcowania z kulturą. Mieszkańcy są naszym potencjałem, a ich pomysły naszym mechanizmem napędowym. Chcemy sprzyjać ich rozwojowi osobistemu i tworzyć warunki do integracji mieszkańców gminy Chojnice – tak swoje sprawozdanie za 2018 rok rozpoczęła dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury Justyna Rząska.
Sprawozdanie GOK-u za 2018 rok przyjęli radni gminni na ostatniej sesji. GOK podobnie jak w latach poprzednich działał na wielu płaszczyznach – od organizacji czasu wolnego, upowszechniania lokalnej kultury i popularyzacji aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia po edukację artystyczną, zapewnienie aktywnego uczestnictwa w kulturze i rozwijaniu pasji po promocję gminy Chojnice w tym jej zasobów przyrodniczych i kulturowych oraz turystyką.
Warto tylko dodać, że Punt Informacji Turystycznej w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach w przeciągu pięciu miesięcy (od maja do października) odwiedziło prawie 45 tys. turystów. GOK na terenie gminy organizował wydarzenia i czas wolny dla mieszkańców w sieci placówek, w których prowadzone były zajęcia zarówno dla dzieci, ale też dla seniorów. Wszystko to działo się w trzech Wiejskich Domach Kultury (Swornegacie, Ogorzeliny, Silno) i w 14. świetlicach (Angowice, Chojniczki, Ciechocin, Czartołomie, Klawkowo, Krojanty, Kłodawa, Kruszka, Lotyń, Nowe Ostrowie, Nowa Cerkiew, Nowy Dwór, Pawłowo, Racławki).
- Rok 2018 był dla całej załogi czasem wytężonej pracy. Oprócz codziennej działalności, organizacji cyklicznych imprez i przygotowywania nowych projektów podjęliśmy się też realizacji wielu nowych ciekawych inicjatyw. Szczególnie ważnym był dla nas projekt związany przeprowadzeniem na terenie naszej gminy diagnozy potrzeb kulturotwórczych – mówi Justyna Rząska, szefowa GOK-u. - Tegoroczne badanie było kolejną próbą zdiagnozowania zasobów i oczekiwań odbiorców w sferze szeroko pojętej działalności kulturalnej. Wnioski posłużyły do opracowania raportu końcowego, a diagnoza do wybrania priorytetowych z punktu widzenia mieszkańców inicjatyw, które m.in. angażowały różne pokolenia mieszkańców minimum dwóch miejscowości oraz angażowały dotychczas nieaktywnych mieszkańców. Wybrano do realizacji siedem takich inicjatyw.
Gminny Ośrodek Kultury przygotował dla mieszkańców też szereg innych ciekawych projektów jak poznawanie sów czy podpatrywanie w pracy mistrza tradycji, ale ciężko wszystkie je wymienić. Można zapoznać się z nimi na stronie www.gokchojnice.pl/. Wiele z tych projektów GOK prowadził wspólnie w partnerstwie z lokalnymi stowarzyszeniami, głównie ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju Gminy Chojnice „Akolada”.
Oczywiście oprócz projektów nie zabrakło w 2018 roku cyklicznych imprez promujących gminę, a także wyjątkowych koncertów, w tym Anny Marii Jopek.Coś dla siebie znaleźli też miłośnicy sportu – aktualnie trwają rozgrywki ligi halowej, a w ciągu roku na nudę nie mogli narzekać miłośnicy piłki nożnej, siatkówki, koszykówki czy biegacze. Tego wszystkie było naprawdę sporo.
Tekst i fot. (olo)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
Oferta GOKu jest bardzo ciekawa i trafia do szerokiego grona odbiorców. Ciekawe wyjazdy i zajęcia dla dzieci. Jedynie orlik w ostatnim roku praktycznie nie działał:(. Ktoś go tylko otwierał i wyjeżdzał. Szkoda.