Mieszkańcy Kłodawy poznają „Magię Świąt …”

Mieszkańcy Kłodawy po raz kolejny udowadniają, że potrafią aktywnie spędzać czas, z pożytkiem dla siebie i członków lokalnej społeczności. W miejscowej świetlicy od listopada realizowany jest projekt „Magia Świąt Bożego Narodzenia".

Uczestnicy projektu w trakcie wykonywania ozdób świątecznych.   |  fot. nadesłane

Inicjatorkami przedsięwzięcia były mieszkanki wsi, a osobowości prawnej użyczyło Stowarzyszenie Akolada. Współpraca zaowocowała złożeniem wniosku w konkursie Fundacji Banku Zachodniego WBK – „Tu mieszkam, Tu zmieniam” i dotacją na realizację pomysłu związanego z tradycyjnymi przygotowaniami i obchodami Świąt Bożego Narodzenia.

Inicjatorki projektu zauważyły, że obecnie okres oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia kojarzy się przede wszystkim z porządkami i zakupami w markecie. Wielu z nas zapomina, że to też dobry czas na przypomnienie dawnych zwyczajów związanych z samodzielnym tworzeniem ozdób świątecznych – tych na choinkę i na stół wigilijny.

Tradycje te pamiętają jeszcze najstarsi uczestnicy projektu, a warsztaty z wykonywania takich ozdób, zorganizowane w ramach zadania, stały się dla nich wspaniałą okazją do wspomnień z dzieciństwa. Starsi mogli opowiadać o dawnych tradycjach dzieciom ze swoich miejscowości – bo i oni byli zaproszeni do uczestniczenia w tych warsztatach.

Wspólna praca i rozmowy były doskonałą okazją do integracji międzypokoleniowej. Warsztaty  prowadził p. Józef Bonk  – twórca ludowy, który o dawnych tradycjach wie „prawie wszystko”. Tematem przewodnim warsztatów były ozdoby z siana i szyszek, ale dzięki uprzejmości p. Józefa, znanego przede wszystkim, jako rzeźbiarza, uczestnicy warsztatów mogli wykonać dodatkowo drewniane ptaszki, które z pewnością będą zdobić niejedną choinkę w Kłodawie. Pozostałe dzieła – wieńce, choinki i kule z szyszek i siana, powstałe podczas warsztatów, z pewnością również ozdobią niejeden dom podczas tegorocznych świąt.

Radość z ich samodzielnego wykonania sprawi być może, że w kolejnych latach, zamiast kupować gotowe ozdoby choinkowe, dziadkowie zasiądą razem z dziećmi i wnukami, aby wspólnie spędzić czas podczas tworzenia rzeczy pięknych i wyjątkowych – bo takie właśnie są ozdoby, które się wykonuje wspólnie z najbliższymi.

Lucyna Bucław