Miejska aplikacja mobilna już funkcjonuje

Można już zainstalować na smartfonach dedykowaną Chojnicom miejską aplikację. Nazywa się „!go Chojnice.” Będzie promowana 27.01 na stand-upie w ChCK Hanny Piotrowskiej. Autor artykułu także ją wczoraj zainstalował i przetestował.

Aplikacja w przystępny i szybki sposób umożliwia użytkownikom dostęp do najważniejszych informacji i komunikatów.   |  fot. ilustr.

Wczoraj (20.01.) zachęcał na konferencji prasowej w UM do jej używania wiceburmistrz Adam Kopczyński. Twórcą aplikacji jest firma Cityway z Sopotu, która od lipca 2018 tworzy miejskie i gminne aplikacje pod wspólną marką !go. Miasto bezpośrednio nic nie wyłożyło na zakup chojnickiej wersji. Uczyniły to cztery spółki komunalne – Miejskie Wodociągi, MZK, ZGM oraz Centrum Park. Rocznie każda z nich będzie płacić firmie Cityway 5200 zł.

Każda z tych spółek ma dedykowany moduł w aplikacji. - Na własną aplikację stworzoną tylko dla Chojnic nas nie stać. Zapłacilibyśmy wtedy za nią kilkaset tys. złotych – stwierdził wiceburmistrz. Zaznaczył, że w 2022 twórca aplikacji połowę wpływów z chojnickich spółek przeznaczy na płatną promocję aplikacji na Facebooku. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacja pyta się o wybór miejsca zamieszkania wg … sektorów wywozu odpadów. Jest w niej moduł „Wywóz odpadów” z takimi działami, jak Harmonogram (chyba niewiele on interesuje mieszkańców osiedli z domami wielorodzinnymi), Opłaty czy Recykling, w którym są opisane zasady segregacji odpadów.

W module „Samorząd” wg Adama Kopczyńskiego „są wszystkie informacje związane z Radą Miejską”. Tak naprawdę są tylko sylwetki radnych z ich fotkami, gdzie pracuje, są informacje z jakiego komitetu wyborczego został wybrany, a najwięcej miejsca zajmuje wykaz ulic okręgu wyborczego, gdzie został wybrany. Jedynym kontaktem do radnego, to nr telefonu centrali w UM. Nie wiadomo czy ma maila, jaki jest jego nr telefonu. Nie ma informacji w jakiej komisji pracuje (poza przewodniczącymi komisji), czy i ewentualnie kiedy ma dyżur. W poniedziałek 24 stycznia jest sesja RM. Nie ma o tym informacji w aplikacji.

W module „Wydarzenia kulturalne” na 21.01 są informacje o imprezach w ChCK oraz dwie WOŚPowe. Nie umieszczono informacji o dzisiejszej promocji muzealnego wydawnictwa pn. Baszta. Nie ma programu kina w ChCK. Miejmy nadzieję, że będą zapowiedzi wydarzeń w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Ten moduł obsługuje ChCK i Promocja Regionu. Wkrótce ma być gotowy moduł „Kalendarz imprez”.

Jest i moduł „Zgłoś usterkę”. By z niego skorzystać konieczne jest zarejestrowanie się w aplikacji i podanie m.in. imienia, nazwiska i adresu, nr telefonu oraz maila. Ten moduł jest obsługiwany przez pracowników Wydziału Komunalnego. Jest możliwe dodawanie w przyszłości kolejnych modułów, np. do obsługi Budżetu Obywatelskiego.

Dla porównania zainstalowaliśmy miejską aplikację Jeleniej Góry. Tam, by zgłosić usterkę, obowiązkowe jest tylko podanie maila i nazwy miejscowości. Można dodać dane adresowe, ale nawet nie ma opcji podania imienia i nazwiska. W Aktualnościach jest info o tym, że 21.01 jest Dzień Babci; jest także sporo informacji o bieżącej pracy nie tylko miejscowego UM. W dziale „Ostrzeżenia dla mieszkańców” ostatnie info jest z 20.01. Dotyczy zablokowania w godzinach 11.49 do 14.00 DK 35, bo w miejscowości Tworzyjanów było zdarzenie drogowe.

W Kalendarzu imprez można je sortować dla np. dzieci czy seniorów. Jest odrębny moduł pn. Monitor czystości powietrza. Na mapie interaktywnej miasta można wybrać opcję „Pokaż lokalizację defibrylatorów”. Działu „Samorząd miasta” nie znaleźliśmy. Będziemy dalej obserwować rozwój miejskiej aplikacji, ale jeśli będzie aktualizowana tak często, jak główna strona internetowa Urzędu Miejskiego w Chojnicach (po informacji z 27.12.2021 o sesji RM było jeszcze do dziś (21.01.2022) tylko 8 newsów (bez komunikatów urzędowych), to zakładaną liczbę użytkowników na koniec 2022 – ok. 4 tysiące, będzie trudno osiągnąć.

(je)