Miasto przyjazne seniorom. Zadba także o ich bezpieczeństwo

Co zrobić, żeby starszym chojniczanom żyło się lepiej? Co warto poprawić, a co już jest sprawdzone i dobre? Jak ustrzec ich przed zagrożeniami? Na te pytania odpowiada nowa polityka senioralna miasta Chojnice.

Wiceburmistrz i komendant SM mówili o programie, którego celem jest m.in. poprawa warunków i jakości życia seniorów.   |  fot. (je)

Wśród jej głównych celów jest m.in. poprawa warunków i jakości życia seniorów, wykorzystanie ich potencjału, a także zwiększenie ich aktywności społecznej i obywatelskiej. Odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu ds. Opracowania i Wdrożenia Strategii Polityki Senioralnej Gminy Miejskiej Chojnice do roku 2030. Zespół tworzą pod przewodnictwem wiceburmistrza Adama Kopczyńskiego przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Rady Miejskiej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Domu Dziennego Pobytu, Straży Miejskiej, instytucji kultury oraz przedstawiciele organizacji zrzeszających chojnickich seniorów.

Zostanie też przygotowana ankieta, którą wypełnią seniorzy i na podstawie wyników uzyskanych opinii i sugestii zostanie opracowana diagnoza stanu istniejącego oraz celów i działań dla polityki senioralnej miasta. Temat ten omówił podczas dzisiejszej (5.10.) konferencji prasowej wiceburmistrz Adam Kopczyński. Również Straż Miejska w Chojnicach zadba o seniorów, którzy w dużym stopniu narażeni są na różnorodne niebezpieczeństwa, których ofiarą padają osoby w podeszłym wieku. Planowana jest organizacja zajęć praktycznych z podstaw samoobrony, metodyki postępowania w sytuacjach zagrożenia a także skutecznego ich unikania.

Szerzej o zagadnieniu poinformował komendant Straży Miejskiej Jarosław Piechowski. Celem programu jest aktywizacja oraz uświadomienie osób starszych o zagrożeniach występujących w mieście, poszerzenie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i prawa oraz nauka metod postępowania w sytuacjach niebezpiecznych oraz zapobiegania zagrożeniom.

(red.)