Miasto nie potrzebuje już kowala

Niegdyś to kowal zajmując się wykuwaniem z metalu przeróżnych form, tworzył ogrodzenia i płoty, balustrady i kraty okienne, a także bramy, furtki i meble.

Tradycyjne kowalstwo zastąpiła metaloplastyka i nowoczesna technologia.   |  fot. nad.

Kucie, jako metoda plastycznej obróbki metalu, pozwalało kowalowi niemal dowolnie kształtować formy i nadawać im funkcjonalny charakter. Z rozwiązania korzystali wszyscy, miasto i wieś. Dzisiaj nie tylko nie potrzebujemy już kowalstwa w tradycyjnym ujęciu działalności (wciąż przecież pozostaje piękne i oryginalne kowalstwo artystyczne), ale także możemy korzystać w pełni z nowoczesnych technologii w zakresie obróbki metalu, co daje niemal nieograniczone możliwości w kształtowaniu formy oraz poszerzenie skali działania. Zapewne wiesz, że obróbka plastyczna metalu ma dzisiaj zupełnie nowy wymiar. Poznaj zatem także jej korzyści.

Obróbka plastyczna metalu - sposób na każdą formę

Plastyczna obróbka metalu jest metodą modyfikacji, polegającą na wywieraniu na metal odpowiedniego, przekraczającego granicę jego plastyczności, nacisku. Rezultatem takiego działania jest uzyskanie pożądanego kształtu. Obróbka plastyczna może także wpłynąć na strukturę modyfikowanego metalu oraz zmienić jego wymiary. Dzięki temu uzyskujemy zmianę właściwości mechanicznych materiału. Obróbkę plastyczną można klasyfikować ze względu na sposób wykonywania. W tym wypadku wyróżniamy obróbkę wykonywaną na gorąco, półgorąco i zimno. Wybór metody zależy od rodzaju i właściwości obrabianego materiału.

Klasyfikując obróbkę plastyczną metalu ze względu na sposób odkształcenia materiału, możemy wyróżnić:

walcowanie - w tym przypadku metal zgniatany i kształtowany jest przy użyciu walcarek i pras krawędziowych,

kucie - jak niegdyś kowal, tak i tutaj wykorzystuje się uderzenie młota, jednak także kowarkę lub prasę,

wyciskanie z matrycy,

ciągnienie,

tłoczenie - wykorzystywane w obróbce blach i taśm, gdy chcemy uniknąć zmiany grubości materiału.

Modyfikacja metalu niemal pozbawiona wad

Wykorzystywanie w plastycznej obróbce metalu powszechnie dostępnych,nowoczesnych technologii CNC w połączeniu z pełną automatyzacją procesu produkcyjnego, generuje wiele zalet tego rodzaju oddziaływania na surowiec.

Główne zalety plastycznej obróbki metalu, to:

1. Oszczędność materiału oraz stosunkowo niski koszt jednostkowy, co stanowi bezpośredni efekt produkcji masowej, w ramach której realizowana jest przedmiotowa obróbka metalu oraz pełnej automatyzacji procesu produkcyjnego.

2. Polepszenie właściwości fizycznych i mechanicznych metalu.

3. Możliwość uzyskania niemal każdego kształtu, także skomplikowanego i trudnego, w przypadku zastosowania innych technologii, wręcz niemożliwego.

4. Kształtowanie różnego typu materiałów, w tym stali czarnej, nierdzewnej oraz aluminium.

Jedyną wadę w przypadku plastycznej obróbki metalu może stanowić wysoki koszt maszyn i narzędzi stosowanych do tego typu modyfikacji materiałów metalowych. Jednak firmy zajmujące się profesjonalną obróbką metalu korzystają z efektu skali w produkcji obrabianych elementów, stąd też czynnik ten można potraktować jako czysto teoretyczny.

Zapoznaj się ciekawymi realizacjimi i ofertą w zakresie plastycznej obróbki metalu na http://gieciewalcowanie.pl/ - tak to robią profesjonaliści.

Monika Karaźniewicz

  1. 19 października 2016  11:23   Tytuł to kompletna nieprawda ...   anonim

    Tytuł to kompletna nieprawda .

    0
    0
  2. 19 października 2016  06:57   Chodzi o to, aby takie czuby, ...   anonim

    Chodzi o to, aby takie czuby, jak ty same sie eliminowaly pomysl ze to reklama firmy

    0
    0
  3. 18 października 2016  17:04   Ten portal wymiata   ale o co chodzi?

    Eeeeeeeeh?!@???

    0
    0