Marzenna Osowicka wnioskuje o uhonorowanie Bernarda Szczęsnego

Na ostatniej sesji RM Chojnic jeden z wniosków autorstwa radnej Marzenny Osowickiej dotyczył nadania tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Chojnice Bernardowi Szczęsnemu. Związany był z Chojnicami przede wszystkim w młodości.

Wniosek, o którym mowa, musi uzyskać poparcie co najmniej pięciuset osób na stałe zameldowanych w Chojnicach – poinformował przewodniczący RM, Maciej Polasik.   |  fot. ilustrac./je

Tak swój wniosek, napisany wspólnie z radną powiatową Mirosławą Dalecką i Michałem Gruchałą, prezesem stowarzyszenia „Chojnice - tu bije moje serce”, uzasadniła na sesji RM. - 19 grudnia 2024 jest rocznica śmierci tej zacnej postaci, jaką jest Bernard Szczęsny... Najprawdopodobniej wielu dzisiejszym mieszkańcom naszego miasta, tak jak i w sumie nam, ja niedawno powzięłam tę wiedzę, niewiele ta postać mówi. A o co chodzi? Pan Bernard Szczęsny urodzony w 1919 roku w Charlottenburgu, obecnie część Berlina, od dziecka mieszkał w Chojnicach.  Tu skończył szkoły, choć maturę zdał w Liceum Ekonomicznym w Toruniu.

W stopniu plutonowego podchorążego uczestniczył w wojnie obronnej w 1939 roku w szeregach 63 Toruńskiego Pułku Piechoty. Od 25 września do 18 października 1939 roku przebywał w więzieniu w Chojnicach, jako zakładnik. Po wyjściu na wolność pracował, jako robotnik w ogrodnictwie, na budowie i na stacji kolejowej Chojnice, gdzie wykonywał akcje sabotażowe – sypanie piasku do łożysk osi wagonów na przykład. W listopadzie 1939 roku wraz z kolegami szkolnymi utworzył lokalną konspiracyjną organizację młodzieżową. W 1940 działał w Komendzie Obrońców Polski. 9 marca 1941 roku został zaprzysiężony, jako komendant obwodu Związku Walki Zbrojnej, później Armii Krajowej, w Chojnicach.

Został aresztowany przez Niemców 15 października 1942 roku. Od 3 grudnia 1942 do 25 stycznia 1945 był więźniem niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Brał udział w obozowym ruchu oporu. Uczestniczył w pieszej ewakuacji więźniów w kierunku zachodnim, tzw. marszu śmierci. Od 17 marca 1945 roku do lutego 1949 pełnił funkcję Burmistrza Wejherowa. Nadzorował uporządkowanie grobów ofiar hitlerowskich zbrodni w Piaśnicy. W październiku 1956 roku został wiceprzewodniczącym Powiatowej Rady Narodowej w Wejherowie. Od czerwca 1961 do sierpnia 1969 był zastępcą przewodniczącego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku. (...)

W 1946 roku był wśród organizatorów pierwszego Kongresu Kaszubskiego. Należał do współtwórców Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W latach 1959-1971 był jego prezesem. W latach 1963-1970 był przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Przyjaciół Harcerstwa w Gdańsku. Sprawował też funkcję przewodniczącego Klubu Byłych Więźniów Obozu Koncentracyjnego Stutthof. Należał do Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich. W 1977 roku został wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Wejherowa. Pochowany jest na gdańskim cmentarzu Srebrzysko – przekazała radna Marzenna Osowicka.

Jak wyjaśnił na sesji przewodniczący RM Maciej Polasik - „Honorowe Obywatelstwo Miasta Chojnice oraz tytuł Zasłużonego Obywatela Miasta Chojnice nadaje Rada Miejska na uzasadniony wniosek: Przewodniczącego Rady Miejskiej w Chojnicach, Burmistrza Miasta Chojnice, komisji stałych Rady Miejskiej w Chojnicach oraz klubów radnych Rady Miejskiej, samorządów mieszkańców, organizacji społecznych i pozarządowych działających w mieście. Wnioski, o których mowa, muszą uzyskać poparcie co najmniej pięciuset osób na stałe zameldowanych w Chojnicach.”

oprac. (je)