Po ciężkiej zimie i chłodnej wiośnie nasz organizm regeneruje siły. Niedobory witamin dają się we znaki naszym włosom i paznokciom.
14 czerwca 2010 19:36Po kilku rozmowach z chojnickimi farmaceutami, z którymi analizowałam zainteresowanie klientów witaminami , nabrałam przekonania, iż największą motywacją do zakupów witamin i rozmaitych suplementów diety jest troska o zdrowie i wygląd włosów i paznokci. Daje się zauważyć wzrost zainteresowania zakupem suplementów diety i witamin, których regularne spożywanie powinno skutkować poprawą wyglądu włosów i paznokci, szczególnie ze strony młodych osób i młodzieży.
Z kolei właściciele sklepów ze stoiskami drogeryjnymi wskazują,, iż coraz więcej sprzedaje się szamponów do włosów i odżywek coraz lepszych marek i co za tym idzie Zawsze mam wielki dylemat wybierając szampon do włosów. Na półkach sklepowych jest ich bez liku. Wspaniałe szampony, balsamy i odżywki najnowszej generacji – jak głoszą reklamy – „odżywiają cebulki włosa” i pielęgnują włosy „aż po same końce”. Sprawiają, że włosy stają się „bardziej lśniące, grubsze i miękkie z wyglądu”. Jeśli jednak włosy są źle odżywione i słabe, efekt działania nawet najlepszych preparatów będzie nieznaczny i krótkotrwały. Stosowanie witamin i odpowiednio dobranych kosmetyków powinno być bowiem już ostatnim etapem pielęgnacji włosów. Będę w tym miejscu monotematyczna ale fakt jest jeden: podstawę pielęgnacji włosów stanowi dieta bogata w witaminy i składniki mineralne.
Pod mikroskopem
Liczba, kolor i długość włosów są dziedziczne. Tempo w jakim rosną, ich sprężystość oraz połysk zależą od umiejętnej pielęgnacji. Dobrze odżywiony włos ma silną cebulkę i szybko rośnie – około 0,4 mm dziennie ( 1,2 cm na miesiąc, 15 cm na rok). Dziennie traci się się około 50 - 100 włosów . Jeśli przy pociągnięciu kosmyka zostaje w dłoni tylko kilka (3-4) włosów, nie ma powodu do niepokoju. Zdrowy włos ma mocny i elastyczny rdzeń. Łuski przylegają mocno, dzięki czemu odbijają światło ( włosy wówczas błyszczą) i łatwo je rozczesać, ponieważ nie zaczepiają się o łuski sąsiednich włosów. Tłuszcz produkowany w gruczole łojowym zabezpiecza włos przed wyparowaniem wody oraz przed zanieczyszczeniami;sprawia też, że włos staje się gładki, błyszczący i sprężysty. Właściwa dieta pozwala na nie tylko na wzmocnienie już rosnących włosów, ale także na produkcję nowych, zdrowszych i ładniejszych. Kosmetyki mogą jedynie odżywić stare włosy, nieznacznie wzmocnić cebulki i złagodzić podrażnienia skóry.
Kalendarz włosów
Najbardziej niekorzystnymi parami roku dla włosów są zima lub lato. W zimie na stołach króluje mięso i jego przetwory, produkty zbożowe i słodycze. Mało w niej owoców i warzyw, bogatych w witaminy i składniki mineralne. Towarzyszące intensywnej pracy zmęczenie, stresy, częstsze zimą infekcje oraz przyjmowane antybiotyki niszczą mikroelementy i zmniejszają ich wchłanianie. Wrogami są kawa, herbata, alkohol, papierosy. Jeśli dodać do tego kuracje odchudzające – to spustoszenie w organizmie jest prawie pewne. Włosom nie sprzyja też lato. Pomimo, że w diecie jest znacznie więcej warzyw i owoców to włosy niszczy intensywne słońce. Przy intensywnym nasłonecznienieniu organizm szybko traci wodę, a promienie UV rozkładają witaminy. Np. jeden dzień spędzony na mocnym słońcu niszczy całkowicie w organizmie zapas beta karotenu czyli prowitaminy A.
Co sprawia, że pięknieją?
Włosy potrzebują tych samych składników odżywczych, jakie są niezbędne całemu organizmowi. Reagują na niedobór ale i na nadmiar ( np. tłuszczu). Warunkiem zdrowych i pięknych włosów jest dostarczanie im witamin z grupy B ( zwłaszcza biotyny) oraz witaminy F ( niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe). Ważne są witaminy A,E oraz C, które regulują prawidłowe funkcjonowanie skóry.
Źródła zdrowia włosa:
Witaminy z grupy B - Drożdże piwne i piekarnicze,mleko, sery, wołowina, otręby, nasiona słonecznika, grube kasze, fasola groch, soja, niełuskany ryż, orzechy, natka pietruszki, morele suszone, brokuły, kalafior, czarne porzeczki, banany, kapusta, cebula. Witaminy z grupy A – żółtka jaj, mleko, wątróbka, ryby, warzywa zielone, kukurydza i pomidory, sałata, brzoskwinie, płatki owsiane. Witamina F – oleje roślinne, ryby zwłaszcza tłuste morskie, nasiona słonecznika, avocado. Dbające zatem o włosy osoby zapraszam zatem na bazarki . Wiosna w pełni. Stragany na chojnickich bazarach aż uginają się pod bogactwem warzywnych i owocowych kosmetyków. Na zdrowie!
Katarzyna Karpus
Poradnia Dietetyczno-Żywieniowa NZOZ „GEMINI”
Tel. 052 3974033
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe