Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym – wakacje 2019

Liczby, tabele, czy porównania nie zawsze przemawiają do wyobraźni kierowców i pieszych. Dlatego też każdego dnia przez cały okres wakacji policja prezentuje bieżącą liczbę i lokalizację wypadków drogowych.

Wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem. Prawie za każdym zdarzeniem kryje się niebezpieczne zachowanie kierowcy lub pieszego.   |  fot. ilustracyjne

Ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Niestety z każdym dniem mapa będzie coraz mniej przejrzysta, ponieważ przybywać będą nowe punkty. Pod każdym punktem kryje się ludzki dramat! 

Bieżąca aktualizacja, w tym zwłaszcza wizualizacja, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach. Czy obraz mapy skłoni  do refleksji użytkowników dróg, czy tegoroczne wakacje będą bezpieczne…?

Mapa prezentująca wypadki ze skutkiem śmiertelnym w Polsce w ciągu ostatnich 24 godzin

Wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem. Prawie za każdym zdarzeniem kryje się niebezpieczne  zachowanie kierowcy lub pieszego. Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby przestrzegane były elementarne zasady ostrożności i bezpieczeństwa. Poniżej zwracamy uwagę na proste, lecz niezwykle ważne zasady, które zwiększają bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach.

Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem.

Dostosuj  prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego.

Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu.

Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami.

Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach.

Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży.

Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych.

KPP Chojnice. BRD KGP

  1. 15 lipca 2019  10:17   Polacy niestety nie potrafią ... (1)   anonim

    Polacy niestety nie potrafią jeździć, a dochodzi do tego buta i chamstwo drogowych szeryfów, na zachodzie jest wyższa kultura jazdy i dlatego jest mniej wypadków, nie na darmo powiadają, że jak w Polsce przed przejściem dla pieszych zatrzymał się samochód to musiał być Niemiec.

    20
    3
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 16 lipca 2019  19:13   nieprawda   benek

      dużo Polaków zatrzymuje się przed przejście widzę to i doświadczam na co dzień,są też młodzi gniewni którzy są panami szos i najgorsza według mnie grupa niektórych rowerzystów którzy jadąc przez miasto nie liczą się z nikim,

      1
      1