„Mam zapewnienie, że od 1 lipca przychodnia wiejska będzie normalnie funkcjonowała”

- Czekam na informację, że jest już podpisana umowa z porozumieniem zielonogórskim. Dyrektor wiejskiej przychodni trzyma rękę na pulsie i od przyszłego miesiąca nic się dla naszych pacjentów nie zmieni - mówi nam wójt Zbigniew Szczepański.

Wójt po konsultacjach z dyrektorem gminnych lecznic, Janem Kowalskim, mówi, że to nieporozumienie i zbyt ogólne traktowanie pewnych zapisów i określeń.   |  fot. A. Zajkowska

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował listę poradni, z którymi nie przedłuży umów po 1 lipca. Jako powód podając nadużywanie teleporad (łącznie zarzut ten dotyczy 200 placówek w kraju). Na czarnej liście NFZ znalazła się m.in. Samodzielna Publiczna Przychodnia Wiejska Gminy Chojnice przy ulicy Kościerskiej w Chojnicach.

Wójt po konsultacjach z dyrektorem gminnych lecznic, Janem Kowalskim, mówi, że to nieporozumienie i zbyt ogólne traktowanie pewnych zapisów i określeń. - Chodzi o tzw. błąd kodowania pewnych usług medycznych. Każda usługa medyczna ma określony kod i w systemie elektronicznym nie było do tej pory jednoznacznych interpretacji, jak kodować usługę np. zlecenie laboratoryjne, poradę, receptę. Telefony do gabinetu lekarskiego były traktowane po postu jako teleporada.

- Minister Zdrowia wyszedł z założenia, że jeżeli ktoś dzwoni do przychodni i prosi np. o receptę na leki, które zażywa regularnie to lekarz zaznajamia się z całą kartą, historią, pacjenta, przeprowadza wywiad dotyczący zdrowia i dopiero przepisuje leki. Taki telefon po receptę jest taktowany, jako pełna usługa medyczna. Gdyby odjąć takie telefony, to w naszych przychodniach teleporady zmniejszyły z ponad 90 proc. do 55 proc. - wyjaśnia włodarz. - Osobiście uważam, że nie można karać pacjentów za dużą ilość teleporad, bo nawet ilość tych telefonów świadczy o tym, że przychodnia jest potrzebna i nie można jej po prostu zamknąć - komentuje Zbigniew Szczepański.

Nieporozumienie wyjaśnia Federacja Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie”, do którego należy m.in. przychodnia wiejska gminy Chojnice. Jej przedstawicielem w województwie pomorskim jest doktor Andrzej Zapaśnik. To właśnie on wójta Szczepańskiego i dyrektora Kowalskiego zapewniał, że temat zostanie dokładnie omówiony, wyjaśniony z NFZ i zostaną podpisane nowe umowy. Po południu, podczas briefingu prasowego, sprawę skomentował Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

- Osiągnęliśmy porozumienie z lekarzami rodzinnymi, które dotyczy przedłużenia umów na najbliższe 18 miesięcy. To ewenement, że udało się to porozumienie podpisać na tak długo - mówił. Zaznaczył też jednak, że dzisiejsze rozmowy ze środowiskiem lekarskim pokazały jak wiele fundamentalnych zmian należy uskutecznić z Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Reforma winna się opierać na trzech wytycznych: zmianie systemu finansowania, zwiększeniu możliwości prowadzenia badań na poziomie POZ i wprowadzeniu wskaźników, po przekroczeniu których, jednostki POZ będą dostawały premię.

Anna Zajkowska