77 – letni Zenon Kopp - Ostrowski z Czerska narzeka na listonosza. Mieszkający na drugim piętrze budynku mężczyzna twierdzi, że doręczyciel jest wobec niego złośliwy.
29 grudnia 2011 14:40Niedawno zapowiedział mu, że listów nie będzie nosił do momentu aż skrzynka oddawcza czytelnika pojawi się na parterze nieruchomości.
- Najpierw interweniowałem u pani naczelnik poczty. Chciałem, żeby te ważniejsze listy np. z zagranicy listonosz wkładał w skrzynkę zamontowaną na moich drzwiach. Niestety nie było żadnej reakcji. Potem dostarczono mi informację o tym, że w naszym dwupiętrowym budynku powinna być zbiorcza skrzynka oddawcza. Wręczający mi kserokopię informacji listonosz powiedział na odchodne, że listów nie będzie nosił, do czasu aż moja skrzynka pojawi się na parterze – mówi Zenon Kopp - Ostrowski. - Ja już nie jestem małym chłopcem. Trudno mi czasami chodzić po te listy. Uważam, że zachowanie listonosza było aroganckie i nie powinno mieć miejsca. Widać, że ten listonosz nie chce chodzić po schodach – dodaje mężczyzna.
O odniesienie się do sprawy poprosiliśmy przedstawiciela Poczty Polskiej, który przedstawił również informację w sprawie obowiązku montażu skrzynek oddawczych. Odpowiedzi udzielił Grzegorz Warchoł z Biura Public Relations, Poczta Polska S. A.:
„Zgodnie z art. 37 ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. – Prawo pocztowe (tekst jednolity Dz. U. z 2008 r. Nr 130, poz. 1188, ze zm.) właściciel lub współwłaściciele nieruchomości, której częścią składową jest budynek są obowiązani umieścić oddawczą skrzynkę pocztową. Obowiązek jest realizowany w budynkach jednorodzinnych poprzez umieszczenie skrzynki oddawczej przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w ogólnie dostępnej części nieruchomości. Natomiast w budynkach wielorodzinnych, w których wyodrębnione są co najmniej trzy lokale – przez umieszczenie w ogólnie dostępnej części nieruchomości zestawu oddawczych skrzynek pocztowych w liczbie odpowiadającej liczbie samodzielnych lokali mieszkalnych oraz lokali o innym przeznaczeniu, jeżeli posiadają osobny adres.
W zgłoszonym przypadku ustalono, iż w minionym okresie (również przed zmianą listonosza) przesyłki kierowane do Skarżącego były doręczane (pozostawiane) w uzgodnionym z Klientem miejscu tj. na oknie. Klient nie kwestionował takiej formy doręczania. Ponieważ w budynku ( budynek posiada 3 samodzielne lokale mieszkalne), nie ma zainstalowanych zestawu skrzynek oddawczych, listonosz doręcza korespondencję osobno do każdego lokalu. W przypadku zainstalowania skrzynki na drzwiach, również i do tej skrzynki. Obowiązek instalowania zestawów pocztowych skrzynek oddawczych w budynkach wielorodzinnych spoczywa na właścicielu lub zarządcy budynku mieszkalnego. Ponieważ nie są to skrzynki Poczty Polskiej, koszty związane z montażem ponosi właściciel budynku.
Ponadto art. 90 Prawa pocztowego stanowi, że w okresie 5 lat od dnia wejścia w życie ustawy właściciel lub współwłaściciele nieruchomości, są obowiązani wymienić oddawcze skrzynki pocztowe zainstalowane przed dniem wejścia w życie ustawy, jeżeli nie spełniają one wymagań z niej wynikających. Jednocześnie należy nadmienić, że na właścicielach lub współwłaścicielach nieruchomości spoczywa obowiązek powiadomienia publicznego operatora pocztowego o terminie wymiany oddawczych skrzynek pocztowych, jeżeli zostały one zainstalowane przez operatora publicznego.
Zgodnie z § 6 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 24 września 2003 r. w sprawie oddawczych skrzynek pocztowych (Dz. U. Nr 177, poz. 1731 z późn. zm.) skrzynki lub ich zestawy powinny być umieszczane w miejscu dostępnym dla adresatów i operatorów. Ponadto art. 7 ww. aktu wykonawczego wyjaśnia, iż miejscem dostępu do skrzynki dla operatorów jest otwór wrzutowy, który został określony w § 3 ust. 3 tegoż rozporządzenia. Celem wymiany było dostosowanie skrzynek do potrzeb wszystkich operatorów pocztowych. Dzięki temu wszyscy operatorzy będą mieli możliwość bezpiecznego wrzucania przesyłek do skrzynek oddawczych.
Art. 37 ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. – Prawo pocztowe (tekst jednolity Dz. U. z 2008 r. Nr 130, poz. 1188, ze zm.) zobowiązuje właścicieli bądź współwłaścicieli budynku stanowiącego odrębną nieruchomość do umieszczenie oddawczej skrzynki pocztowej przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w ogólnie dostępnej części nieruchomości. Odstępstwem od powyższej formy doręczenia jest doręczenie osobom niepełnosprawnych. Zgodnie bowiem z Art. 56 ustawy Prawo pocztowe, operator świadczący powszechne usługi pocztowe zapewnia osobom niepełnosprawnym dostęp do świadczonych powszechnych usług pocztowych przez doręczanie osobom: z uszkodzeniem narządu ruchu powodującym konieczność korzystania z wózka inwalidzkiego, niewidomym lub ociemniałym, na ich wniosek i bez pobierania dodatkowych opłat, przesyłek listowych, przesyłek rejestrowanych, w tym przesyłek z zadeklarowaną wartością oraz kwot pieniężnych określonych w przekazach pocztowych, z pominięciem oddawczej skrzynki pocztowej oraz bez konieczności odbierania przesyłek w placówce operatora.”
(red)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
jeszcze trochę to ten listonosz nie będzie biegał na II piętro a do ...pośredniaka za robotą bo z tej to go wywalą na zbity pysk !!! dobrze, że ta firma traci monopol i na rynek wchodzi konkurencja !
Ja bym sąsiadowi pocztę podrzucił, ale nie wiadomo jak jest ze starszym panem.
Dobrze wam, chcieliście demokracji to ją macie w PRL BYŁO TO NIE DO POMYŚLENIA
jeżeli ty myślisz, że to co panuje w Polsce to demokracja to musisz być albo strasznie młody i głupi albo jesteś nieźle zmanipulowany
Spora liczba listonoszy to lenie a reszta po prostu jest przepracowana, ale to wina ich przełożonych. Nagminne jest zostawianie w skrzynkach na parterze awiz zamiast dostarczać paczki do mieszkania. Absurdem jest nawet doręczenie awiza do rąk własnych bo też takie przypadki miały miejsce. A ostatnio to usłyszałem propozycję, żebym poszedł na pocztę i podpisał oświadczenie, żeby listonosz mógł w skrzynce zostawiać listy polecone. A kto za to odpowie jak taka przesyłka zaginie? O terminach w jakich dostarczane są przesyłki to już nawet nie ma co pisać bo wszyscy znają realia. Ta firma już powoli umiera a ja nie mogę się doczekać jak do Chojnic zawita jakiś inPost czy inna tania firma kurierska. Niestety na dzień dzisiejszy nie mamy tutaj zbytniego wyboru.
Inpost w Chojnicach już jest - na skrzyżowaniu Dworcowej i Łużyckiej, a na Jana Pawła jest punkt nadawczy DHL
Nigdzie nie jest napisane że skrzynki muszą znajdować się na parterze .Pora na konkurencję .Paczki rozwożą jak wszyscy są w pracy a mają doręczyć ,podobnie z listami poleconymi.Najłatwiej zostawić awizo
Jak zapłacisz za nadgodziny i wydasz rozporzadzenie ,ze poczta ma funkcjonować całą noc proszę bardzo tylko teraz w tygodniu zamiast 40 godzin pracuję 60 nowych pracowników niechcą zatrudniać.Wychodze o 7 00 wracam o 19 lub 20 00.Popracuj minimum 30 lat na moją emeryturę ,a dopiero potem pretensje.
a listonosze też pracują od 8.00 do 16.00 tak jak ty
Polska to kraj absurdów, kiedy sie to zmieni?, śmiech ogarnia mnie, kiedy czytam głupoty ustalane przez urząd. Nawet w PRL mniej było durnoty a więcej dzialania.
To za prace dostawano normalne wynagrodzenie jeszce nie było grupy cwaniaczkow zwanej unia Europejska