Letnicy nie mogą zawrzeć umowy z firmą wywożącą odpady z gminy Chojnice

Wracamy do sprawy wywozu odpadów od właścicieli domków letniskowych stojących na terenie gminy Chojnice. Nasza Czytelniczka prosi władze gminy o wpłynięcie na firmę, która ponownie wygrała wieloletni kontrakt na wywóz odpadów, by zawierała z letnikami.

Ujęcie budynków letniskowych w gminnej gospodarce odpadami doprowadziłoby do wzrostu opłaty naliczanej dla każdego mieszkańca gminy z uwagi na to, iż zabudowa letniskowa w dużej mierze jest zabudową rozproszoną.   |  fot. ilustrac.

Pod naszym artykułem z informacjami z ostatniej konferencji prasowej w UG o wyniku przetargu na odbiór odpadów od mieszkańców Gminy Chojnice, umieściła następujący komentarz (fragmenty). "Do tej pory w Małych Swornegaciach po odbiór śmieci przyjeżdżały aż 3 firmy. Tak, do tej malutkiej wioski latem na jej wąskich, małych uliczkach pojawiają się ogromne śmieciary 3 firm. Obecna PreZero Service Północ, Pestka i Nowy Dwór. (...) Problem jest inny, okres na jaki mogę zawrzeć umowę. Otóż firma, która przyjeżdża tu przez cały rok, z którą zawarła Gmina obecną umowę, z powodu "czegoś tam" nie chce zawierać umów indywidualnych z właścicielami domków letniskowych.

Z nami umowę zawierają dwie inne firmy, ale te nie przyjeżdżają tu przez cały rok, a jedynie w sezonie, czyli przez 3-4, czasami 5 miesięcy. To, że te firmy mają takie warunki umowy rozumiem, bo najczęściej tylko wtedy jest klient. Najczęściej, ale nie można wykluczać pobytu w innym czasie poza ścisłym sezonem i o tym warto też pomyśleć. Dlatego zawierając umowę na odbiór śmieci komunalnych na tym terenie, warto przemyśleć, czy obecna sytuacja jest prawidłowa. Jestem zmuszona przy pięknej jesiennej pogodzie wyjeżdżać, choć tego nie chcę jedynie z powodu braku możliwości odbioru śmieci".

Wysłaliśmy w tej sprawie zapytanie do UG w poniedziałek 27.11, a odpowiedź dostaliśmy już następnego dnia. Publikujemy fragment dotyczący tematu zapytania. „Właściciele nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, są zobowiązani do zawarcia indywidualnej umowy z przedsiębiorstwem wpisanym do rejestru działalności regulowanej, której przedmiotem będzie odbiór odpadów komunalnych z terenu nieruchomości. Do takich nieruchomości zaliczane są m. in. domki letniskowe, firmy usługowe itp. Projekt w/w uchwały zakładał ustalenie optymalnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Ujęcie budynków letniskowych w gminnej gospodarce odpadami w ocenie tutejszego organu doprowadziłoby do wzrostu opłaty naliczanej dla każdego mieszkańca gminy z uwagi na to, iż zabudowa letniskowa w dużej mierze jest zabudową rozproszoną, co zwiększa koszty transportu odpadów i koszty amortyzacji. Ponadto część nieruchomości letniskowych usytuowanych m. in. nad jeziorem, w lesie itp. posiada utrudniony dojazd dla pojazdów o większych gabarytach.

Gmina nie może umożliwić składania deklaracji tylko wybranym budynkom letniskowym, gdyż to naruszałoby zasady równego traktowania. Budynki letniskowe często wykorzystywane są na cele usługowe (krótkoterminowy wynajem lokalu), co utrudnia weryfikację zgodności zadeklarowanej ilości osób z faktycznie przebywającą liczbą osób. Taka sytuacja mogłaby się przyczynić do nieszczelności systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Należy również zaznaczyć, że Gmina nie może ingerować w politykę firm odbierających odpady, które nie są zobligowane umową z tutejszą Gminą, a tym bardziej ograniczać możliwość świadczenia usług przez inne firmy (wskazując tylko jedną z nich), gdyż uniemożliwiłoby to zapewnienie konkurencyjności w sektorze odbioru odpadów. Przyjęte rozwiązania są w ocenie tutejszego organu optymalne w skali gminnego systemu gospodarowania odpadami.”

(je)