Lekcje sztuki i demokracji

W tym roku obchodzimy 25 rocznicę przemian demokratycznych w Polsce. Do obchodów tej rocznicy przyłączyli się również mieszkańcy Gminy Chojnice.

Prelekcję wygłosił Ludwik Gólski i Roman Szyszka.   |  fot. nadesłane

Stowarzyszenie Akolada, wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Chojnicach, zorganizowało konkurs plastyczny pt. „Obraz Polski po przemianach w 89 r”. Tematyka konkursu, która dorosłym wydaje się oczywista, okazała się bardzo trudna dla kilku - lub kilkunastolatków.

Dla wielu dorosłych mieszkańców Gminy Chojnice te 25 lat jest częścią ich życia, która szybko minęła, dla dzieci jest to czas abstrakcyjny. Dlatego też, pomoc instruktorów świetlic w wyjaśnieniu tematu konkursu dzieciom okazała się nieodzowna.

Prace, które wpłynęły na konkurs posłużyły do zorganizowania wystawy w Wiejskim Domu Kultury w Swornegaciach. Oprócz prac młodych ludzi, na wystawie znalazły się też ulotki, zdjęcia i plakaty dokumentujące działania opozycjonistów przed rokiem 89. Materiały te zostały udostępnione przez byłych członków Młodzieżowego Klubu Wolnych Polaków. w Chojnicach.[i]

1

Wernisaż wystawy miał miejsce 24 czerwca w Chojnicach. Wzięli w nim udział głównie młodzi ludzie ze Swornegaci, którzy z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji chojnickiego działacza opozycji – Ludwika Gólskiego, który bardzo ciekawie opowiadał o czasach stanu wojennego i swoim internowaniu.

Prelekcja była zilustrowana prezentacją multimedialną, przygotowaną przez młodzież ze Swornegaci i pracowników miejscowego domu kultury. Bardzo ciepło został też przyjęty wykład Romana Szyszki, którego młodzież zna przede wszystkim, jako artystę prowadzącego w każdą sobotę zajęcia plastyczne w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego.

Jego działalność opozycyjna była zaskoczeniem dla wielu uczestników spotkania. Spotkanie zorganizowane w Wiejskim Domu Kultury przyczyniło się do upamiętnienia wydarzeń, jakie miały miejsce w 89 r. a także przybliżyło młodym ludziom z naszego regionu najnowszą historię Polski.

Było też okazją do zadumy i refleksji nad faktem, że historię tworzą nie tylko ludzie znani nam z telewizji i gazet, ale też zwykli obywatele z przysłowiowej prowincji.

B. Życzyńska


[i] Młodzieżowy Klub Wolnych Polaków powstał na naszym terenie w 1982. Jej założycielem i przewodniczącym był Roman Szyszka. MKWP organizował akcje ulotkowe na terenie Chojnic, Człuchowa i Tucholi, akcje malowania haseł na murach, spotkania młodzieży z działaczami opozycji, wieczory poezji zakazanej, wystawy o tematyce patriotycznej w kościołach. Prowadził też kolportaż wydawnictw podziemnych w chojnickich zakładach pracy i działalność samokształceniową w zakresie historii Polski oraz współorganizował Msze za Ojczyznę. MKWP istniał do 1989.

  1. 27 czerwca 2014  07:32   Młodzi mieli zapytać ich ...   anonim

    Młodzi mieli zapytać ich czy wiedzą ilu ludzi opuściło kraj, co będą poza bezrobociem mieli jak skończą naukę i szkoły, co będzie z systemem emerytalnym, dlaczego mamy tak potężny niż demograficzny itp a nie słuchać ich wątpliwych zasług.

    0
    0
  2. 27 czerwca 2014  07:24   Oj nakładli młodym głupot ...   anonim

    Oj nakładli młodym głupot do głowy, działacze psia mać, tacy jak on zmienili rzeczywiście po 1989 r nasz kraj i to tak że jest ch...j du...a i kamieni kupa.

    0
    0