Łaskawiej dla baszty, bezwzględnie dla sali

Takich możemy spodziewać się decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dzisiaj (9 czerwca) chojnickie archeologiczne odkrywki odwiedził Krzysztof Dyrda, przedstawiciel konserwatora.

Podczas wizytacji odsłoniętych murów w obrębie LO.   |  fot. m.n.

Otrzymał kompletną dokumentację badań dotyczących XIV murów przy LO, zapoznał się także z obydwoma miejscami inwestycji - baszty w fosie i wstrzymanej budowy sali przy LO. - Jutro spotkamy się w Gdańsku. W sprawie budowy baszty, przychylnie odniesiemy się do próśb inwestora. Tutaj w większości pierwotny materiał został wykorzystany w sposób wtórny a zachowany fragment średniowiecznej substancji jest niewielki. Jego uwzględnienie spowodowałby zmiany w projekcie odbudowy baszty. Zachował się bowiem tylko dolny fragment fundamentów dawnej budowli.

Można się zatem spodziewać, że ekipa „Kaparis”-u rychło powróci na plac budowy w fosie i będzie mogła prowadzić prace pod archeologicznym nadzorem. Bardziej skomplikowana jest sytuacja w przypadku drugiego z miejsc, które odwiedził Dyrda. - Podzielam opinię wyrażoną przez archeologa Łukasza Trzcińskiego a także reprezentantów muzeum oraz miejskiej konserwator zabytków. Te mury należy zachować i wyeksponować w sposób publiczny. Ale zarazem szkoła potrzebuje tej sali. Musimy znaleźć jakieś rozwiązanie.

(ro)

fotoreportarz.jpg

  1. 10 czerwca 2010  23:28   Spoko, zawsze są aneksy, ...   anonim

    Spoko, zawsze są aneksy, jakby co...

    0
    0
  2. 9 czerwca 2010  18:29   Baszta budowana będzie z ...   anonim

    Baszta budowana będzie z betonu komórkowego czy pustaków ceramicznych i na końcu obłożona płytką elewacyjną? Za kwotę którą zadeklarował się wybudować to Kaparis nie widzę innego rozwiązania.

    0
    0