Przedsiębiorcy potrzebujący samochodu mają przynajmniej kilka możliwości jego zakupu. Dokonać tego można za gotówkę, przy pomocy kredytu bankowego lub wziąć interesujący nas samochód w leasing.
18 stycznia 2016 16:50Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, jednak do najczęściej wybieranych w ostatnich latach metod niewątpliwie zalicza się leasing.
Podstawowym czynnikiem wyboru dla przedsiębiorcy są oczywiście korzyści ekonomiczne. Konieczne jest wobec tego zweryfikowanie kosztów produktu (prowizja i opłaty) oraz możliwości amortyzowania czy wpisania w koszty uzyskania przychodu. Pisząc o leasingu trzeba przede wszystkim rozróżnić dwa jego rodzaje – leasing finansowy oraz operacyjny.
Leasing finansowy pozwala na odliczenie amortyzacji, jednak z raty leasingowej odliczona może zostać jedynie część odsetkowa. W przypadku leasingu operacyjnego amortyzacja nie jest odliczana, jednak w koszty wpisuje się ratę w pełnej wysokości. Między innymi to sprawia, że ta forma leasingu cieszy się zdecydowanie większą popularnością.
Mówiąc o zaletach leasingu trzeba również wspomnieć o jego kosztach. Analizując oferty podmiotów bankowych oferujących kredyty samochodowe dla firm oraz firm leasingowych szybko się zorientujemy, że wysokość oprocentowania w przypadku leasingu będzie istotnie niższe. Mniej rygorystyczne będą również wymagania dotyczące zabezpieczenia.
Dla wielu przedsiębiorców niezwykle istotne są ponadto ograniczone do minimum formalności – zakupem i rejestracją samochodu zajmuje się bowiem nie przedsiębiorca, ale firma leasingowa. Niestety nieco inaczej to wygląda w przypadku korzystania z kredytu, gdyż to właśnie na kliencie spoczywa obowiązek wizyty w salonie samochodowym czy urzędzie komunikacji.
Po upływie okresu trwania umowy leasingowej przedsiębiorcy na ogół decydują się na wykup samochodu na cele prywatne lub na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Jest to niezwykle częste, gdyż ceny wykupu proponowane przez firmy leasingowe są naprawdę korzystne.
Zgodnie z przepisami prawa sprzedaż wykupionego samochodu jest opodatkowana podatkiem VAT. Wykupując auto na cele prywatne podatek VAT nie jest naliczany. Rozsądnie wobec tego będzie omówić szczegóły wykupu z księgową, by uniknąć niepotrzebnych problemów z fiskusem. (źródło: http://autakrajowe.com.pl/)
Monika Karaźniewicz
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
Szkoda tylko, że oferty leasingowe skierowane są wyłącznie dla klientów którzy posiadają własną działalność. Zwykłemu klientowi pozostaje wzięcie kredytu bądź kupno auta za gotówkę.