Konkurs na Ekoposesję powiatu rozstrzygnięty

To już trzeci rok z rzędu Chojnicki Alarm dla Klimatu przeprowadził konkurs polegający na wybraniu Ekoposesji 2023. Nagrody zostały ufundowane przez powiat chojnicki i pozyskane z grantu.

Komisja wyłoniła najlepszą Ekoposesję w powiecie a nagroda główna pojechała do Czerska.   |  fot. facebook ChAdK

Dodatkowe upominki w postaci roślin i drobnych gadżetów ogrodniczych ufundowali: Sklep ogrodniczy F1 - Arek Gogolewski - oraz Ogrodnictwo Krzewy u Agi z Chojniczek.

I miejsce zajęli Państwo Sprengel z Czerska i otrzymali voucher na zakupy do ogrodu w wysokości 1200 zł.

II miejsce zajęli H.J. Ilkowscy z Charzyków i voucher w wysokości 800 zł.

III miejsce ex aequo zajęli A.Z. Ramotowscy z Męcikała oraz K.B. Chorążewicz z Charzyków ( otrzymali vouchery po 500 zł)

Komisja CHAdK nagrodziła także tabliczkami i drobnymi upominkami 4 inne posesje. Wyróżnienia otrzymali Państwo:

Małgorzewicz i Wozikowscy z Męcikała, Gorczyca z Charzyków oraz Kejna z Krojant

To już druga nagrodzona pierwszą nagrodą posesja z Czerska.  Gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu.

Przypomnijmy. Ekoposesja to ogród  o wyjątkowej bioróżnorodności i bez „kopciucha”.

Jak powinna wyglądać Ekoposesja? To dom otoczony naturalną i różnorodną zielenią: drzew, krzewów, kwiatów, naturalnych trawników, łąk kwietnych. Mile widziane były przydomowe ogródki warzywne, ziołowe. To posesja ogrzewana w jak najbardziej możliwie ekologiczny sposób (olej opałowy, gaz, energia elektryczna z sieci, fotowoltaika, pompa cieplna).

Ekoposesja powinna posiadać chociażby proste urządzenia, które oszczędzają wodę, a teren wokół domu powinien być jak najmniej zabetonowany. Atutem będą domki dla owadów, poidełka dla ptaków i inne elementy małej architektury. Wszystkie te elementy były oceniane przez powołaną komisję. Podczas odwiedzin na posesjach, komisja dysponowała kryteriami oceny merytorycznej, które były załącznikiem do regulaminu i zgłoszenia.

FB Chojnicki Alarm dla Klimatu/Bożena Stępień