Wczoraj (29.09.) w auli LO im. Filomatów Chojnickich miały miejsce kolejne punkty bogatego programu jubileuszu 400 lat szkoły średniej w Chojnicach. Była to konferencja naukowo – historyczna oraz Ognisko Pokoleń.
30 września 2022 14:42Konferencja była pod hasłem „Ojczyzna – Nauka – Cnota”. Zorganizował ją Zespół Szkół przy ul. Nowe Miasto. Otworzył ją dr hab. Janusz Gierszewski z Akademii Pomorskiej w Słupsku. Kolejnymi mówcami w tej części byli: senator Stanisław Lamczyk (wręczył pamiątkowy medal przyznany LO przez Senat RP), Wicemarszałek Sejmiku Województwa Pomorskiego Leszek Bonna (przekazał tarczę z godłem województwa pomorskiego) oraz Rektor Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy dr Marek Chamot.
Pierwszy panel był pt. Rezydencja i kolegium jezuickie w Chojnicach. Wykład pn. „Jezuici w Chojnicach w świetle "Historia Residentiae Conecensis Societatis Iesu” oraz „Liber Memorialium a Visitationis et Provintialibus Residentiae Choinecensi Relictorum” miał mgr Paweł Piotr Mynarczyk. W drugim panelu pn. „Królewskie Katolickie Gimnazjum w Chojnicach” były następujące wykłady: „Wychowankowie - Derdowski Jan Hieronim, Domański Bolesław - na pierwszej linii, dla wspólnej sprawy” - dr hab. Józef Szymański z Instytutu Historii AP w Słupsku; „
Absolwenci Królewskiego Katolickiego Gimnazjum w Chojnicach, twórcy ruchu młodokaszubskiego i przyjaciele: Aleksander Majkowski i Jan Karnowski” - mgr Anita Maliszewska oraz „Główne założenia reformy szkolnictwa Stein i Hardenberga w zaborze pruskim” - dr Tomasz Kowalczyk z Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy. Po tym wystąpieniu nastąpiła przerwa w wykładach, podczas której dokonano otwarcia wystawy publikacji poświęconych historii szkoły. Przygotowana została przez Miejską Bibliotekę Publiczną.
Ostatnimi wykładami w drugim panelu było „Wielcy synowie Kaszub chlubą gimnazjum w Chojnicach” - prof. Józef Borzyszkowskiego oraz „Eksterniści w Królewskim Katolickim Gimnazjum w Chojnicach (1818-1919)” - mgr Kazimierz Jaruszewski. Panel III, to „Państwowe Gimnazjum Klasyczne Męskie w Chojnicach”. Były w nim dwa wykłady: „Jan Karol Maciej Łukowicz (1854-1918) i Jan Paweł Łukowicz (1886-1957). Lekarze i działacze społeczni. Życie i działalność” - dr Krzysztof Prętki z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz „Uczniowie gimnazjum w Chojnicach, a polskie służby specjalne. Rekonesans badawczy” - prof. dr hab. Wojciech Skóra z Instytutu Historii AP w Słupsku.
Ostatni panel dotyczył czasów współczesnych i miał nazwę „Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Chojnickich”. Były na nim następujące wykłady: „Prof. zw. dr hab. Antoni Horst (1915-2003). Wybitny lekarz fizjolog i genetyk. Absolwent szkoły średniej w Chojnicach” - dr Krzysztof Prętki, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu; „Geneza i działalność Towarzystwa Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich” - mgr Paweł Boczek oraz „Stowarzyszenia i organizacje chojnickiego gimnazjum i liceum” - mgr Bogdan Kuffel. Konferencję zakończyło wystąpienie Dyrektora Zespołu Szkół w Chojnicach Małgorzaty Gierszewskiej. Transmisja z II części konferencji (po przerwie) dostępna w tym miejscu.
Drugim wydarzeniem w tym dniu była kolejna edycja „Ogniska Pokoleń”. Wzięli w nim udział m.in. dyrekcja i nauczyciele LO, senator Stanisław Lamczyk, członkowie Towarzystwa Przyjaciół LO, absolwenci LO, w tym najstarszy żyjący Kazimierz Ostrowski, długoletni kierownik oddziału Gazety Pomorskiej. „Ognisko” poprowadził wicedyrektor Olgierd Buchwald, który wraz z wicedyrektor Anną Okuniewską zademonstrowali zebranym otrzymane tego dnia na konferencji pamiątki od Senatu i Wicemarszałka. Następnie interesującymi refleksjami nt. jubileuszu podzielił się Rektor WSG dr Marek Chamot.
Po nim głos zabrała dyrektor Małgorzata Gierszewska, która przedstawiła program obchodów jubileuszu, zachęciła do zakupu wejściówek na czerwcowy Bal Absolwenta oraz cegiełek na budowę okolicznościowego jubileuszowego pomnika, który został zaprojektowany przez jego absolwenta Janusza Jutrzenkę – Trzebiatowskiego. Ostatnim planowanym akcentem była część artystyczna przygotowana przez uczniów. Na naszą prośbę głos zabrał jeszcze Bogdan Kuffel, który przybliżył postać Jerzego Darmochwała, który zmarł w 2021. Był on autorem dzieł fotograficznych, które są na wystawie w auli.
Zapis transmisji z Ogniska jest dostępny poniżej.
ognisko - https://youtu.be/O7PvfbulkWg
(je)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe