Komosa ryżowa, znana również jako quinoa jest popularnym produktem stosowanym we współczesnej kuchni. Zobacz czy warto włączyć ją do codziennej diety.
28 lutego 2022 14:56Wraz z rosnącą popularnością i niezwykłą wszechstronnością, wydaje się, że komosa ryżowa podbiła branże żywieniową. Gwiazdy, dietetycy i miłośnicy jedzenia zachwycają się tym niesamowitym superfood i wszystkimi korzyściami zdrowotnymi, jakie ma do zaoferowania. Kiedy wszyscy mówią o tym, jak wspaniała jest komosa ryżowa, niewiele osób zastanawia się, czym dokładnie jest. Najczęściej komosa ryżowa jest łączona z grupą produktów zbożowych ze względu na swoje podobne właściwości.
Jej zdolność do bycia bezglutenową alternatywą dla wielu pełnych pszenicy produktów spożywczych sprawia, że jest pożądanym substytutem tradycyjnych produktów glutenowych, takich jak kasza bulgur. Tymczasem komosa ryżowa wcale nie jest zbożem. Aby dowiedzieć się, skąd dokładnie pochodzi komosa ryżowa, warto przyjrzeć się jej historii i dowiedzieć się, jak doszło do tego, że stała się superfood, którym jest dzisiaj.
Chociaż quinoa jest często przygotowywana jak ziarno i przez wielu uważana za należącą do grupy produktów zbożowych, w rzeczywistości należy do rodziny szpinaku, boćwiny i buraków. Komosa ryżowa to nasiona rośliny Chenopodium, zielonej rośliny liściastej, z której wyrastają liczne kwiaty. Niekiedy różne części tej rośliny są wykorzystywane do celów leczniczych, a liście są spożywane jako warzywo. Jednak quinoa jest uprawiana głównie ze względu na swoje nasiona, które gotuje się podobnie jak ryż i można je wykorzystać w wielu różnych przepisach.
Chociaż quinoa może rosnąć w różnych warunkach pogodowych, preferuje chłodny klimat na dużych wysokościach. Nasiona komosy ryżowej są pseudozbożem, a nie ziarnem. Pseudozboża to rośliny wytwarzające nasiona i owoce, które są podobne do ziaren i wykorzystywane praktycznie w ten sam sposób. Są bogate w białko, składniki odżywcze i witaminy, dlatego najczęściej nie zawierają glutenu i są uznawane za pełnoziarniste, mimo że nie są prawdziwymi ziarnami. Inne popularne pseudozboża to amarantus i gryka.
Nasiona komosy ryżowej różnią się kolorem, a istnieje ponad 120 różnych gatunków roślin z rodzaju Chenopodium. Pomimo tak dużej różnorodności, popularnie uprawiane są tylko trzy główne gatunki. Najczęściej spotykane kolory to biały, czerwony i czarny. Chociaż wszystkie nasiona są bardzo podobne, istnieją różnice między kolorami, o których warto wiedzieć przy podejmowaniu decyzji o wyborze koloru.
Biała komosa ryżowa, znana również jako komosa opalona, komosa z kości słoniowej lub po prostu "komosa ryżowa", jest najbardziej rozpowszechnionym kolorem. Podobnie jak jej kolor, quinoa biała ma zazwyczaj lżejszy smak niż inne odmiany, a po ugotowaniu ma bardziej puszystą konsystencję. Jej lekka i zwiewna konsystencja sprawia, że jest doskonałym zamiennikiem dla większości potraw z ryżu.
Komosa czerwona jest podobna do ryżu brązowego, ponieważ ma bardziej orzechowy i bogatszy smak niż tradycyjna komosa biała. Komosa czerwona jest również nieco bardziej krucha niż inne odmiany i dobrze zachowuje swój kształt podczas pieczenia. Ta dodatkowa struktura sprawia, że doskonale nadaje się do wypieków i sałatek.
Quinoa czarna, najciemniejsza z trzech odmian, jest idealna do słodkich dań, takich jak owsianka czy muffiny. Chociaż czarna komosa ma bardziej ziemisty smak niż dwie pozostałe, jest słodsza od białej i lepiej zachowuje swoją konsystencję.
Komosa ryżowa przepisy, potrawy i dania z jej udziałęm zaczynają się od prostego pytania. Jak ją ugotować? Nieugotowane nasiona komosy ryżowej mają owalny kształt, a wokół każdego z nich znajduje się zewnętrzna warstwa zarodkowa. Po ugotowaniu nasiona stają się miękkie, podczas gdy zewnętrzna warstwa zarodkowa pozostaje chrupiąca i odchyla się od nasion. Ogonek utworzony przez kiełki jest odpowiedzialny za nadanie miękkiej komosie jej charakterystycznej chrupkości. Wszystkie odmiany komosy ryżowej mają lekką konsystencję i delikatny smak, co czyni ją niezwykle uniwersalnym ziarnem.
(mat. zewnętrzny)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe