Komandor Krzysztof Pestka to kolejny Honorowy Obywatel Chojnic

Na najbliższej sesji RM Chojnic (24.10.) ma zostać podjęta uchwała ws. nadania b.prezesowi ChKŻ komandorowi Krzysztofowi Pestce. Jej inicjatorem jest burmistrz Arseniusz Finster, a zainspirował go przewodniczący Komisji Kultury i Sportu Marek Szank.

Krzysztof Pestka dołączy do panteonu Honorowych Obywateli Miasta Chojnice.   |  fot. ilustrac./arch. A. Knitter

Na wrześniowej sesji RM po informacji, że niedawno, po 24 latach pełnienia funkcji prezesa Chojnickiego Klubu Żeglarskiego przez Krzysztofa Pestkę, nastąpiła zmiana na tym stanowisku. - Panie Burmistrzu, wnoszę wręcz do Pana o zaproszenie byłego Prezesa ChKŻ Pana Komandora Krzysztofa Pestkę na takie uroczyste spotkanie. Myślę, że formę już Pan odpowiednią przedstawi. Osoba, która wybitnie przyczyniła się do olbrzymich sukcesów sportowców i rozwoju tego klubu w ostatnich czasach… uważam, że taka forma podziękowania należy się tej osobie – stwierdził na sesji radny Szank.

Na wczorajszej (17.10) konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster poinformował, że wystąpił do RM o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Chojnice komandorowi Krzysztofowi Pestce. Tak uzasadnił tę inicjatywę: - Przez minione 24 lata fantastycznie nam się współpracowało. Polegało to na wzajemnym zrozumieniu, określaniu celów i ich osiąganiu. Największym zrealizowanym wspólnie z gminą Chojnice celem była budowa w 2008 portu jachtowego w Charzykowach. W ChKŻ w tym czasie doczekano się wielu medalistów i olimpijczyków.

W uzasadnieniu do projektu uchwały napisano m.in.: „Niewątpliwym sukcesem, który zmienił oblicze i funkcjonowanie Klubu, była inwestycja pn. „Budowa Przystani Jachtowej w Charzykowach”, która nie byłaby możliwa bez ogromnego zaangażowania władz miasta Chojnice, poparcia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Ministerstwa Sportu. Aktualnie Klub zrzesza ok. 60 licencjonowanych zawodników w żeglarstwie oraz ok. 30 sportowców niepełnosprawnych z Sekcji Kajakowej Szansa. Od 2003 r. przy ChKŻ działa również uczniowski klub sportowy „KET”, zajmujący się szkoleniem najmłodszych żeglarzy.”

Całość uzasadnienia tutaj

(je)