O narodzinach maluchów i efektach programu leczenia niepłodności dla chojniczan poinformowali specjaliści z Kliniki INVICTA, która jest jednym z realizatorów projektu. Rodzice dzieci skorzystali z pomocy Urzędu Miasta i dofinansowania zabiegów in vitro.
17 czerwca 2020 09:51Do tej pory do programu we wspomnianym ośrodku zgłosiło się już 10 par.
Inicjatywa ratusza ruszyła w połowie 2018 roku i od początku cieszy się dużym zainteresowaniem par starających się o potomstwo. W jego ramach pacjenci mogą liczyć na dofinansowanie do specjalistycznych zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości 5 tyś. złotych. W tym roku, za sprawą pandemii koronawirusa, na kilka tygodni konieczne było wstrzymanie niektórych procedur. Teraz jednak, gdy pojawiły się nowe rekomendacje towarzystw medycznych, pary znów mogą korzystać z zabiegów in vitro. Jak informują przedstawiciele Kliniki INVICTA, w 2020 roku z programów z dopłatą będzie mogło skorzystać ok. 26 par. Pacjenci mogą się zgłaszać i – przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności – przejść leczenie.
Są piękne rezultaty
Narodziny małych Chojniczan poczętych dzięki wsparciu z Urzędu Miasta to nie jedyne sukcesy programu. Kolejne dzieci przyjdą na świat w nadchodzących miesiącach. – Wykorzystujemy cały nasz potencjał, wiedzę, ponad 20-letnie doświadczenie i innowacyjne metody, by pomagać osobom doświadczający niepłodności. I każdy sukces, każda informacja o szczęściu naszych pacjentów, którzy zostają rodzicami, to niesamowita radość. . – mówi Patrycja Witt, kierownik Kliniki INVICTA w Gdańsku. Jak wspomina przedstawicielka ośrodka, wielu parom, które teraz cieszą się z rodzicielstwa, program miejski otworzył drogę do leczenia. Dzięki dopłacie jego koszt przestał być barierą, a zabiegi przyniosły piękne rezultaty.
Kto i na jakich warunkach może skorzystać
Program miejski skierowany jest do par małżeńskich rozliczających się w Chojnicach z Urzędem Skarbowym (oboje). Warunkiem jest zdiagnozowana niepłodność leczona przez minimum 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie lub istnienie bezpośrednich wskazań do zabiegu in vitro. Wiek kobiety powinien mieścić się w granicach 18-40 lat (warunkowo przyjmowane są pacjentki do 42 roku życia). Konieczne jest przejście kwalifikacji medycznej. W programie przewidziano dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł do trzech procedur in vitro, pod warunkiem, że w poprzednich nie doszło do ciąży. Koszty m.in. dodatkowych badań laboratoryjnych, konsultacji specjalistycznych, procedur uzupełniających terapię (diagnostycznych, zabiegowych, embriologicznych) pozostają po stronie pary.
Bezpieczne in vitro w dobie koronawirusa
Złagodzenie obostrzeń dotyczących leczenia, nie oznacza końca epidemii. Klinika musi podjąć szereg działań minimalizujących ryzyko zakażenia. Na etapie kwalifikacji, a także podczas leczenia, zwłaszcza na kluczowych jego etapach, pacjentów kierujemy na dodatkowe badania - testy serologiczne i genetyczne – wykluczające infekcję koronawirusem – mówi Patrycja Witt. – Wdrożyliśmy też szereg innych, dodatkowych procedur zwiększających bezpieczeństwo pacjentów i personelu.
W praktyce oznacza to m.in. zmianę organizacji pracy klinik, wprowadzenie tzw. triażu, ograniczenie liczby osób przebywających na miejscu, regularną dezynfekcję przestrzeni, klamek, przedmiotów, uruchomienie specjalnych urządzeń odkażających powietrze (z filtrami hepa, jonizacją i lampami UV), realizację części wizyt w sposób zdalny, zabezpieczenie środków ochrony osobistej dla personelu i osób przebywających w klinice itp. To spore zmiany, jednak wszystkie są potrzebne, by zapewnić bezpieczeństwo leczenia – podsumowuje kierowniczka Kliniki INVICTA.
Pacjenci z Chojnic, którzy chcieliby uzyskać więcej informacji o programie dofinansowania w Klinice INVICTA mogą kontaktować się poprzez infolinię 58 58 58 801 lub odwiedzić stronę www.klinikainvicta.pl.
Katarzyna Goch
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe