Jubileuszowe „Zeszyty Chojnickie"

„Zeszyty Chojnickie" - to już niemal instytucja. Mają ponad 50 lat swej historii a od kilku dni gotowy jest 30 numer tego periodyku. Na jego łamach prace naukowe publikują specjaliści z różnych dziedzin, najnowsze wydanie jest dobrym tego przykładem.

Na łamach “Zeszytów chojnickich” publikowane są m.in. wojenne wspomnienia Jana Malickiego.   |  fot. (ro)

Otwiera go artykuł o zabytkach archeologicznych ze Śliwic a tuż obok - publikacja o populacji zimorodków. Warto zagłębić się w materiał wspomnieniowy o majorze Stanisławie Ossowskim - cichociemnym z Kaszub. Zresztą historycznych materiałów jest bez liku.

Bodaj najznakomitszym jest kronika wspomnień wojennych Jana Malickiego - to nagroda w konkursie historycznym. Przyznana całkiem zasłużenie - takie teksty są bezcenne, bo to relacje z pierwszej ręki - rekomendował Bogdan Kuffel, członek kolegium redakcyjnego "Zeszytów".

Sam autor też obszernie mówił o tych niełatwych wspomnieniach. - Moja pamięć o Chojnicach sięga głębiej, do mojej młodości, gdy w 1935 roku usłyszałem komunikat radiowy o śmierci Piłsudskiego. Pamiętam też drogę do ochronki (ówczesnego przedszkola - red), które mieściło się przy wiadukcie kolejowym przy drodze na Tucholę.

Tych artykułów wartych przeczytania jest znacznie więcej. Cieszy m.in. pozytywna recenzja książki Andrzeja Lorbieckiego o wrześniowych walkach w naszym mieście. Skarbem tegorocznego wydania jest tłumaczenie fragmentu opracowania Nataniela Bogumila Benwitza o historii kościelnej miasta Chojnice.

(ro)

fotoreportaz.jpg

  1. 2 lutego 2015  19:42   Nie ma takiej książki ... (2)   anonim

    Nie ma takiej książki Andrzeja Lorbieckiego jak Chojnice 1939 Panie Redaktorze. Jest książka Chojnice 1939 autorstwa Andrzej Lorbieckiego i Marcina Wałdocha.

    1
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi